Ako uľahčiť dieťaťu nástup do škôlky?

Ako uľahčiť dieťaťu nástup do škôlky?

Každé dieťa zvláda nástup do škôlky inak – sme predsa osobnosti a každý z nás je jedinečný. Niektoré deti sa zvládnu adaptovať na nové prostredie, ľudí a kolektív v priebehu dňa, iným to zase bude trvať týždne. Na tom nie je nič zlé, práve naopak, je to prirodzené a mali by sme byť v tomto náročnom čase pre svoje deti oporou.

Okrem toho však do procesu adaptácie vstupujú aj vonkajšie faktory: prístup rodičov a učiteliek a učiteľov – ako rodič môžete svojim deťom dopomôcť trpezlivosťou, láskavosťou, pochopením, pokojom a tiež výberom škôlky so zamestnancami, ktorých práca baví, vidia v nej poslanie, pristupujú k deťom individuálne, majú pre ne porozumenie a istú láskavosť. A ako uľahčiť nástup do nového prostredia svojej ratolesti?

Stretávajte sa s rovesníkmi

Ráno s otcom, cez deň u babky, poobede s mamou a večer spoločne s rodičmi. I takto môže vyzerať deň dvoj- či trojročného dieťaťa. Nechýba vám v ňom niečo? Ak ste odpovedali kontakt s inými deťmi, máte pravdu – ten chýba. Nástup do materskej škôlky predstavuje prvý krok do väčšieho detského kolektívu, pravidelné stretávanie s inými chlapcami a dievčatami sú dobrým tréningom na tento veľký deň. Snažte sa o to, aby váš potomok prichádzal do kontaktu s inými deťmi – na ihrisku, na plávaní, na vytváranej, v parku, na kultúrnych podujatiach. Čím viac si zvykne na iných „malých ľudí“, tým ľahšie to pre neho v škôlke bude.

Rozprávajte sa o škôlke

Čím viac sa budete rozprávať o škôlke – ideálne v pozitívnych slovách: budete tam mať ihrisko, ochutnáš nové jedlá, nájdeš si nových kamarátov, budete chodiť na výlety, dostaneš vlastnú skrinku –, tým menšie obavy sa budú v dieťati rodiť. Neváhajte ani vysvetľovať: „To, že ideš teraz do škôlky, neznamená, že ťa prestávame mať radi, vždy sa za tebou vrátime a budeme sa na teba tešiť. Také veľké detičky v tvojom veku však už do škôlky chodia.“ Nebojte sa však prebrať ani strach, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou váš milovaný či milovaná bude prežívať. Vďaka týmto rozhovorom bude potomok vedieť, čo sa bude diať a bude dobre pripravený na nové prostredie.

Rozprávajte sa o škôlke

Nepredlžujte lúčenie

Keď odprevadíte svojho syna či dcéru do šatničky, reakcie môže byť rôzne – strach, slzy, obavy, ale pokojne aj radosť –, treba si však uvedomiť, že v tomto momente ste tam tak trochu navyše. O dieťa sa teraz už postará pani učiteľka, a keď ste si dali na výbere škôlky záležať, viete, že ratolesť ostáva v dobrých rukách. Čím dlhšie sa lúčite, tým ťažšie si dieťa bude na škôlku zvykať. Vysvetlite mu, že sa po neho vrátite, že bude teraz s inými detičkami a pani učiteľkou a nech má pekný deň. Počítajte však aj s tým, že sa môže rozplakať: to však nie je dôvod na to, aby ste v šatni ostávali, je to totiž prirodzená reakcia. Práve naopak, ak by sa prvýkrát nerozplakalo, to by vám malo byť skôr podozrivé.

Vyskúšajte deň otvorených dverí

Ako sa hovorí: lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť. Toto platí aj o nástupe do škôlky, dnes je už takmer všade bežné, že záujemcovia si môžu prísť pozrieť priestory, učiteľov, okolie, program, jednoducho všetko, čo na vás a teda hlavne vaše dieťa čaká. Čoraz rozšírenejšou možnosťou je individuálne sa zúčastniť – rodič spoločne s potomkom – jedného, úplne bežného dňa v škôlke: prísť ráno, nadesiatovať sa, zahrať sa, ísť na prechádzku a spoznať detičky, ktoré sem už chodia.

Vyskúšajte deň otvorených dverí

Zapojte dieťa do prípravy

Do škôlky je potrebné aj rôzne vybavenie – oblečenie, batoh, potreby na kreslenie či vlastný príbor. Nebojte sa zapojiť dieťa aj do týchto aktivít a spoločne nakúpiť veci z vášho zoznamu. Možno i toto je spôsob, ako prebudiť v dieťati pocit, že sa do škôlky teší a už sa nevie dočkať, keď bude spoločne s ostatnými kresliť obrázky. Nech bude však reakcia vašej ratolesti akákoľvek, buďte trpezlivý, láskavý, rozprávajte sa a majte pre jeho pocity pochopenie – v žiadnom prípade ich nespochybňujte.

Zapojte dieťa do prípravy
0 0 hlasov
Hodnotenie článku