Ako uskladniť sezónne oblečenie

Ako uskladniť sezónne oblečenie

Už to vyzerá tak, že zime na niekoľko mesiacov odzvonilo. Predtým, ako sa budeme radovať z jari, mali by sme si však urobiť poriadok v šatníku a uskladniť sezónne oblečenie, ktoré v najbližšej dobe nebudeme potrebovať. Kabáty, šály, čiapky, bundy, huňaté svetre, oteplováky, zimné topánky. Kam s tým a ako sa o tieto šaty postarať? Máme pre vás niekoľko tipov, ako uskladniť vaše teplejšie oblečenie.

Najprv čistenie a vyraďovanie

Všetko má svoju postupnosť, predtým, ako všetky zimné kabáty zvesíme z vešiaka a natlačíme ich do igelitového vreca, ktoré schováme pod posteľ, je na mieste urobiť si revíziu sezónneho oblečenia. Najprv ho pretriedime – istotne medzi ním nájdete kúsky, ktoré už nechcete nosiť. Podarujte ich, alebo zabaľte do igelitového vreca a odovzdajte kontajneru na šaty. Následne kúsky, ktoré si chcete nechať, dôkladne vyčistite: v novembri či decembri ako keby ste ich našli. V opačnom prípade by sa neskôr fľaky či škvrny nemuseli dať tak jednoducho vyčistiť. Ak vôbec.

Sezónne oblečenie nebalíme do igelitu

Niekto vytiahne čisté vrece do smetného koša, iný špeciálne igelitové vrecia, z ktorých sa dá odsať vzduch. Áno, na prvý pohľad to môže vyzerať ako dobrý nápad: neprenikne tam vlhkosť, mole, ani prach. Na druhej strane oblečenie nebude môcť dýchať a na niektorých častiach sa môže dokonca objaviť aj pleseň. Stačí, aby hrubý kabát nebol dôkladne vysušený. Namiesto toho oblečenie skúste skladovať v kartónových krabiciach, tie vám pomôžu aj s organizáciou. Ako? Stačí na kartón napísať „čiapky“, „kabáty“, „topánky“. Kam však s týmito krabicami? Ideálnym úložiskom je miesto, kde je sucho, tma a čisto. Napríklad skriňa v chodbe, šatník, úložný priestor pod posteľou či polica pod stropom po obvode celej miestnosti.

Sezónne oblečenie nebalíme do igelitu

Poslúžiť môže i kufor

Ak máte doma nedostatok priestoru a každý meter štvorcový je pre vás cenný, máme pre vás jednoduchý trik. Vhodným miestom, kde môžete uložiť svoje sezónne oblečenie, je aj cestovný kufor. Je priedušný, je určený na skladovanie oblečenie, je bezpečný a priestor, ktorý už využívate, dokážete využiť ešte raz. Navyše cestovný kufor môžete uskladniť prakticky kamkoľvek: za dvere, pod posteľ, za skriňu, na dno skrine, ale aj do suchej pivnice či garáže. A nemusíte sa obávať, že vaše oblečenie znehodnotí čas či iné nástrahy, napríklad v podobe hmyzu.

Ako sa postarať o zimné topánky

Špeciálnu starostlivosť by ste mali dopriať zimným topánkam. Ako na to? Začnite čistením podrážky a zvršku, topánky nechajte dôkladne vyschnúť. Následne skontrolujte, či nie je potrebné vymeniť vložky, ak áno, urobte to. Potom vnútro topánky vystriekajte antibakteriálnym sprejom, vhodný, na báze alkoholu, nájdete v dm drogérii približne za jedno euro. Do topánok kvôli zníženiu vlhkosti zhužvajte suchý novinový papier, vložte do pláteného vrecúška či krabice a odložte na miesto.

Tempo tip: Do krabíc, kufra či vrecúška, kde budete skladovať svoje sezónne oblečenie, pridajte aj vrecúško naplnené sušenou levanduľou. Okrem toho, že po vytiahnutí budú vaše šaty krásne voňať, máte istotu, že váš vlnený kabát sa nestane potravou pre mole. Vôňa levandule totiž tento hmyz odpudzuje.

Ako sa postarať o zimné topánky
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
4 recepty na zdravé šalátové dresingy
4 recepty na zdravé šalátové dresingy