Ako vám pomôže sóda bikarbóna v záhrade?

Ako vám pomôže sóda bikarbóna v záhrade?

Sóda bikarbóna alebo aj jedlá sóda azda nechýba v žiadnej domácnosti. Istotne ste už videli návody, ako upratovať doma bez chemických prípravkov – medzi najúčinnejšími prostriedkami sa takmer vždy objavovala sóda bikarbóna. Tento „zázračný“ prášok však nenájde využitie iba v domácnosti, ak máte záhradu, i tu môže byť vaším skvelým pomocníkom. S čím všetkým vám jedlá sóda dokáže pomôcť v záhrade?

Pomôže zistiť, či máte kyslú pôdu v záhrade

Niektoré rastliny či plodiny obľubujú skôr kyslú pôdu, z kvetín môžeme spomenúť napríklad muškát či begóniu, zo zeleniny cviklu, pór, špargľu či ružičkový kel. Ako však zistiť pH vašej pôdy? Existujú na to špeciálne testy, ktoré si môžete kúpiť v záhradkárstve. Ak však nepotrebujete presnú hodnotu, pomôže aj sóda bikarbóna. Stačí ak zeminu zalejete vodou, posypete jedlou sódou a ak sa objavia bublinky, táto pôda má zvýšené pH, teda je kyslá.

Vyčistí hlinené črepníky

Výborne vyzerajú, udržujú správnu vlhkosť, neprehrievajú sa a vydržia večnosť. Hlinené črepníky sú skvelé nielen na pestovanie izboviek, ale aj priesad do záhrady. Ak sa však do týchto nádob pustil zub času, pomôže vám práve sóda bikarbóna. Vytvorte si zmes s vodou a stredne tvrdou kefkou ľahko a hlavne ekologicky zbavíte hlinené črepníky fľakov či zatvrdnutej špiny.

Vyčistí hlinené črepníky

Jedlá sóda do kompostu

Sóda bikarbóna si svoje využitie nájde dokonca i v záhradnom komposte. Trápi vás jeho zápach? Skúste ho posypať jedlou sódou, tá by mala vysať kyslosť z kompostu, a tak zmierniť túto nepríjemnú arómu.

Sóda bikarbóna do vázy s kvetmi

Ak ste si práve v záhrade narezali čerstvé kvety, veľmi jednoducho im dokážete predĺžiť čerstvý vzhľad: stačí do vázy s vodou prisypať čajovú lyžičku jedlej sódy, premiešať a kvetiny vydržia dlhšie.

Zálievka pre rastliny obľubujúce zásadité pôdy

Ak pridáte do krhly s vodou 1 PL jedlej sódy, máte skvelú zálievku pre rastliny obľubujúce zásaditú pôdu – ako sme už spomínali, patria sem begónie, muškáty, uhorky, pór, cvikla či špargľa. Sóda bikarbóna však môže pomôcť i v dopestovaní sladších paradajok – stačí ňou posypať zeminu v okolí rastlín a prejaviť by sa to malo v sladšej chuti rajčín.

Jedlá sóda v boji proti škodcom

Sóda bikarbóna dokáže účinne pomôcť aj v boji proti záhradným škodcom. Napríklad, ak ňou posypete slimáky, zoschnú a už nebudú pre vaše hriadky predstavovať nebezpečenstvo. Tiež môžete vytvoriť hranice z jedlej sódy okolo svojich záhonov, cez ktoré neprejdú mravce.

Proti plesni na rastlinách

Ak sa na rastlinách v záhrade, alebo pokojne i na izbovkách doma, objaví biela pleseň, sóda bikarbóna vám ju pomôže odstrániť. Ako? Pripravte si roztok z vody a jedlej sódy. Úplne dostačujúci je pomer 1 ČL sódy bikarbóny na 1 liter vody. Dôkladne premiešajte, nalejte do rozprašovača a nastriekajte na postihnuté časti rastlín či izboviek.

Proti plesni na rastlinách
Viac článkov
Otehotneli ste v rovnaký čas s kamoškou
Otehotneli ste v rovnaký čas s kamoškou?