Ako vybrať meno pre dieťa?

Ako vybrať meno pre dieťa?

Nezabúdajte na tieto 4 pravidlá

Výber mena pre dieťa vie byť beh na dlhé trate, ale aj relatívne bleskovo zvládnutá úloha. Ak už svoje vysnívané meno pre potomka máte, podrobte ho nasledujúcemu testu – dodržali ste tieto 4 pravidlá pri jeho výbere?

1. Nech sa hodí k priezvisku

Povedzte si niekoľkokrát za sebou nahlas meno a priezvisko vášho budúceho dieťaťa – Yasmínka Kováčová? Justinko Beliansky? Niektoré mená znejú roztomilo, ak si ich predstavíte pri malých deťoch, myslite však na to, že s dieťaťa sa stane tínedžer a dospelák a meno dostáva od vás ako dar na celý život. Nech je teda zvučné, ani dlhé ani krátke, harmonické a ľahko vysloviteľné.

2. Pozor na iniciály

Ak máte staršie dieťa rovnakého pohlavia, skontrolujte si iniciály vybraného mena – J(anko) a J(urko) s rovnakým priezviskom môžu mať vo vyhranených prípadoch problém (napr. pri doručovaní pošty, rozlišovaní v škole, a podobne). Tiež je dobré skontrolovať kompletné iniciály s priezviskom – Janka Bukovská bude JéBé. Nie je to nič strašné, no v škole jej to môže robiť problém, ak na to vtipný spolužiaci prídu.

3. Spomeňte si na blízkych

Pospomínajte si na vzdialených rodinných príslušníkov, ale aj kamarátov zo sídliska či bývalých spolužiakov zo základky. Aké máte s konkrétnym menom spomienky? Liezol vám Igor na nervy, lebo vám kradol desiatu? Tetu Anku nemá nikto rád, lebo stále každého len kritizuje? Marcel bol triedny šašo, ktorý vás vždy namočil do problému? Každé meno je poznačené charizmou svojho nositeľa. Ak máte s niektorými naozaj zlú skúsenosť, možno bude vhodné sa danému menu vyhnúť.

4. Skontrolujte dátumy

Ak má niekto meniny a narodeniny v jeden deň či v jeden týždeň, nemusí to byť žiadna katastrofa. Žijú aj Evy a Adamovia, ktorí sa narodili 24. 12. a vyrástli bez ujmy na zdraví. Mnohým však záleží na tom, aby sa sviatky nekumulovali – ak do tejto skupiny patríte, pred definitívnym výberom mena pre svojho potomka skontrolujte kalendár.

TEMPOtip: Ak aj viete pohlavie dieťaťa, vyberte mená pre dievča aj pre chlapca. Obe alternatívy sa totiž uvádzajú v pôrodnici pri príjme rodiacej ženy. A nikdy neviete… Veď občas aj motyka vystrelí.

Každé meno je poznačené charizmou svojho nositeľa
Viac článkov
život mamy
Zo života mamy č.7