Ako vybrať prezúvky do školy

Ako vybrať prezúvky do školy

Vyberáte prvé papučky do škôlky a neviete sa zorientovať? Pokojne si vyberte niektorú zo slovenských značiek. Ponúkajú naozaj kvalitnú a overenú obuv, ktorá spĺňa bezpečnostné štandardy. A podľa čoho ešte vyberať?

Pevná päta

Papučka dieťaťa musí mať pevnú pätu. Nie sú vhodné žiadne šľapky ani sandálky, v ktorých nie je chodidlo dostatočne fixované. Prsty by mali byť chránené tiež, no drobné otvory po bokoch sú vítané, najmä v skorej jeseni či na jar a potom v lete, aby mohla nožička dieťaťa dýchať.

Podrážka

Papučky sa vyrábajú z gumenou alebo kaučukovou podrážkou, obe sú nešmykľavé a obe izolujú nôžku pred chladom. Skúste však pri kúpe ohybnosť – síce papučka postupne zmäkne, no ani na začiatku nosenia nemôže byť ako betón. Dobre urobíte, ak dieťaťu dáte nosiť papučky najskôr doma pár dní, nech si ich rozchodí a zvykne, a až potom ho s nimi vypravíte do školy či do škôlky.

Materiál

Vhodný je vzdušný materiál, v ktorom nôžka dieťaťa dýcha – teda textilná papučka. Rôzne štýlové tenisky a gumené šľapky nie sú absolútne vhodné ako prezúvky do školy – uvedomte si, koľko času v nich dieťa trávi.

Stielka papučky môže byť jemne tvarovaná, mala by kopírovať tvar chodidla. Ak má vaše dieťa širšiu nohu, môžete siahnuť aj po barefoot papučkách. Pri prezúvkach do školy či škôlky sa však presvedčte, že sa podrážka nešmýka a je dostatočne hrubá, aby dieťa malo chránenú nôžku zo spodu pred chladom najmä v zimnom období – školské chodby bývajú studené.

Zapínanie

Papučka musí pevne držať na nohe, mala by byť teda fixovaná širokým pásom gumy alebo suchými zipsami. Presvedčte sa, že dieťa si dokáže topánku samo bezpečne obuť.

Starostlivosť o prezúvky

Ak si dieťa necháva prezúvky v skrinke, dôsledne skontrolujte, či je dôkladne vetraná. Topánočky dieťaťa musia stihnúť poriadne preschnúť do ďalšieho dňa, aby nezapáchali, nemnožili sa v nich baktérie a netvorili plesne. Najvhodnejšie je nechať topánky vyvetrať iba tak na vzduchu alebo aj v miestnosti, ak je to možné.

Pravidelne merajte nôžku a kontrolujte, či dieťa papučky netlačia. Okrem toho, že je to nepohodlné, môže to spôsobiť aj problémy s deformitami prstov a tiež ovplyvniť chôdzu a držanie tela, čo zase súvisí so sústredením.

Starostlivosť o prezúvky
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Je tu marec
Je tu marec