aji využiť šípky pri chorobe

Ako využiť šípky proti chrípke a prechladnutiu + RECEPT na šípkový likér

Prechody z tepla do zimy (a naopak) bývajú pre organizmus vždy pomerne zaťažujúce. Nielen teplotné skoky, ale aj skoré stmievanie prispieva k tomu, že sa človek zrazu cíti akosi viac unavený, slabší a menej vitálny… Príroda nám však v tomto období servíruje veľa pomocníkov na podporu imunity – napríklad aj šípky.

Všetci vieme, že máme jesť veľa ovocia, veľa zeleniny, vyhýbať sa sladkostiam, mastným jedlám a mať dostatok pohybu. V hektickom predvianočnom období nás však často skolí stres, sem-tam k nezdravej životospráve dopomôže aj návšteva vianočných trhov po práci či stretávka zo strednej školy. A potom si zas iba hovoríme, ako si už od zajtra dáme pozor, budeme myslieť na dostatočný pitný režim, zjeme namiesto čokolády jabĺčko a všetko bude inak. Tak ako so všetkým, aj v tomto prípade je ideálne začať – urobiť „aspoň“ niečo –bezbolestný a celkom príjemný spôsob, ako dopomôcť telu cítiť sa lepšie, je šípkový čaj – jeho príprava je neuveriteľne jednoduchá. Nakrájané alebo nasekané šípky stačí krátko povariť vo vode, dochutiť citrónom a je to.

Šípkový čajŠípky plné vitamínov

Máte chuť na sladké? Pridajte do čaju lyžicu medu alebo si k čaju pripravte vianočku s maslom a šípkovým džemom. Ten chutí výborne aj v kombinácii s rôznymi syrmi.

šípky plné vitamínovAktuálne je top obdobie na zber šípok, ktoré sú známe svojim vysokým obsahom vitamínu C. Rastú skoro všade, takže do 10 000 krokov, ktoré by ste mali minimálne denne nachodiť, sa isto nejaké nájdu. Popri céčku sú bohaté aj na vitamíny B1, B2, E, D, K a provitamín A, pektíny, triesloviny, rôzne ovocné kyseliny a silice.

TEMPOtip: Vedeli ste, že zo šípok sa dá pripraviť aj jednoduchý likér?

Potrebujete:

500 gramov čerstvých plodov šípok, 250 gramov kryštálového cukru, 1,5 l domáceho ovocného destilátu alebo vodky, 1/4 l vody, 3 guľôčky nového korenia, 4 klinčeky, 1 celá škorica, 1/2 citróna

Ako na to:

  1. Šípky očistite (zbavte stopky a okvetnej časti, pridajte citrón nakrájaný na kolieska a koreniny.
  2. Všetko zalejte horúcim alkoholom a nechajte 3 týždne odležať v dôkladne uzatvorenej nádobe na tmavom a chladnom mieste.
  3. Nálev sceďte a zmiešajte s cukrovým sirupom (ktorý ste si pripravili z vody a cukru).
  4. Likér prelejte do fliaš a pred konzumáciou nechajte ešte týždeň odstáť.

4 1 vote
Article Rating
Viac článkov
domov a vône
Čím vonia váš domov?