Ako z malej detskej izby vyťažiť maximum?

Ako z malej detskej izby vyťažiť maximum?

O tom, že aj malá izba môže vyzerať priestranne, sme už písali. Základom je veľa svetla, biele steny, zrkadlá, minimálna dekorácia, správne umiestnený nábytok. Ako si však poradiť s malou detskou izbou? Tu je niekoľko tipov a rád, ako vyťažiť maximum aj z obmedzeného priestoru.

Biele steny, pomaľovaný nábytok

Rovnako ako pri obývačke, i pri detskej izbe platí: čím viac svetla, tým väčšie bude vyzerať. Biele steny by preto mali byť samozrejmosťou. Mnoho rodičov sa však takémuto „nudnému“ kroku bude brániť. Predsa len, je to miestnosť, kde si deti majú užiť zábava a cítiť sa dobre. Ak do detskej izby pridáte aj biely nábytok s akcentmi z prírodného dreva, opticky bude vyzerať skutočne veľká, no trochu sterilne.

Preto neváhajte zapojiť trochu kreativity a napríklad skriňu či komodu pomaľovať. Skvelé sú jednoduché, trochu abstraktné a nie príliš farebne výrazné vzory. Napríklad dvere skrine namaľujte jednoduchou, trojfarebnou dúhou: smaragdovo zelená, sivá a žltá. Tá dokonalo osvieži priestor. Pokojne si zvoľte motív, ktorý vaše dieťa miluje, dbajte však na to, aby bol viac abstraktný ako konkrétny. Povzbudíte tak detskú predstavivosť – napríklad jednoduchou modrou raketou. Pamätajte tiež na to, že menej je viac.

Viacero zdrojov svetla

Ďalším riešením, ktoré aj z malej izbičky urobí opticky veľkú komnatu fantázie, je dostatok svetla. Ako ho pritiahnuť do detského kráľovstva? Zabudnite na záclony či večne zatiahnuté žalúzie a závesy. Vpustite dnu čo najviac prirodzeného svetla. Tu sa však vaša úloha v dolovaní maxima z detskej izby nekončí. Pomôžte si tiež umelými zdrojmi svetla – ako hlavné stropové svietidlo môžete použiť napríklad červené lietadlo, ktoré bude vrhať fantastické tiene. Alebo lampu v tvare obláčika.

Pokračujte ďalej, ďalším krokom je stojanová či stolová lampa. Vďaka nej si dieťa dokáže vytvoriť príjemne intímnu atmosféru a pod rúškom šera preskúmať svoju izbičku, prekonávať strach z tmy či sa vydať do ríše fantázie. Samozrejmosťou by mali byť i svetelné reťaze. Najlepšie také, ktorých žiarovky sú zabalené do textilných guľôčok. Práve tie vydávajú príjemné tlmené svetlo a dokážu vytvoriť želanú atmosféru nielen počas večera, ale i dňa.

Kam s písacím stolom?

Možno ho ešte dnes vaše dieťa nepotrebuje, no skôr či neskôr s prichádzajúcim školským vekom bude písací stôl v izbičke nutnosťou. Kam ho však umiestniť, keď sú možnosti značne limitované? Možno práve tu prichádza čas na väčšiu zmenu a zásadné preusporiadanie detskej izby. Na jeho začiatku by mala stáť poschodová posteľ. Práve tá vám pomôže využiť priestor na maximum. Záleží na aktuálnej situácii, ak však máte jedného potomka, priestor pod posteľou môžete využiť práve na umiestnenie písacieho stola a ďalších drobných kúskov nábytku – napríklad knižnice či koša na hračky alebo bielizeň.

Zaujímavým a hlavne priestorovo efektívnym riešením je poschodová posteľ so schodmi vytvorenými z väčších drevených debničiek. Tie sa dajú následne využiť ako úložný priestor, knižnica či poličky. Ďalším riešením je predĺženie parapetu a jeho pretvorenie na písací stôl. Tu by ste však mali mali mať doma šikovného kutila, pretože ide o veľmi individuálne riešenie, ktoré trh s nábytkom zväčša nedokáže pokryť.

Stena ako tabuľa

Ktoré dieťa nezbožňuje kresliť po stene? Bojovať však proti tomu dá zabrať. Čo keby ste to vyriešili k spokojnosti oboch strán a získali tak pre malú detskú izbu ďalšiu funkciu, ktorá nezaberie žiaden priestor navyše. Časť steny (určite nie celú, to by miestnosť značne opticky zmenšilo) natrite tabuľovou farbou. Okrem čiernych klasík nájdete tiež tmavozelené, ktoré môžu byť do detskej izby zaujímavejšou voľbou. Dnes už na trhu nájdete aj kriedy, ktoré nie sú pre deti toxické a navyše sa z nich ani nedrobí. Ide tak o skvelé riešenie, ktoré ocení každé dieťa. Samozrejme, je potomkovi potrebné vysvetľovať, že kresliť sa smie iba na túto časť steny, zvyšok je pre malých umelcov zakázaným územím.

Tempo tip: Má dieťa v izbičke výklenok? Mnohí ho môžu považovať za zbytočné mrhanie priestoru. Neváhajte premeniť túto nevýhodu na výhodu. Popustite uzdu fantázii a využite výklenok naplno: napríklad si sem vyrobte vysoký pegboard, na ktorý si bude dieťa vešať napríklad oblečenie, prípadne na kolíky umiestnite dosku, ktorá bude slúžiť ako polička.

Ktoré dieťa nezbožňuje kresliť po stene?
5 2 hlasov
Hodnotenie článku