Ako začať s kváskovaním?

Ako začať s kváskovaním?

Vôbec to nie je zložité!

Pečieš kváskový chlieb? Mne by sa to nechcelo. Veď to dlho trvá. Ja na také veci nemám čas. Mne by sa nepodaril. To sú veľmi časté odpovede, ak sa niekomu priznáte, že si doma pečiete vlastný chlebík. Kde vznikla fáma, že kváskovanie je hotová veda náročná na čas a že pečenie vlastného chleba zaberie celý deň? Kto neskúšal, nepochopí.

Základný chlieb, aký piekli doma ešte naše staré mamy, je len múka, voda a soľ. Postupne sa doň pridávali rôzne koreniny, bylinky či semienka a neskôr, keď sa začal piecť priemyselne, nechýbali aditíva, urýchľovače, konzervanty. A úplne zbytočne! Poctivý kváskový chlieb totiž len tak jednoducho nesplesnie. Nemá prečo. Je plný priaznivých baktérií a skôr vám stvrdne na kameň, než by mal začať plesnieť (pri správnej príprave a zachovaní vhodného spôsobu skladovania).

Skúste si kúpiť poctivý kváskový chlebík a dať kúsok do ľanového vrecka. Vydrží vám tam aj týždeň. Stačí ho následne navlhčiť trošku vodou, dať zohriať do rúry a môžete ho veselo konzumovať. Ak by ste niečo podobné urobili s bežným „supermarketovým“ chlebom, pravdepodobne by ste už našli aj pleseň alebo by nepríjemne zapáchal a podobne.

Pri kváskovaní presne viete, čo do chlebíka dávate. Je teda mimoriadne vhodné aj pre malé deti. Nemusíte sa báť, že ich z čerstvého (vychladenéhp) chleba budú bolieť brušká. Kvások sa správa úplne inak ako pekárenské droždie.

Kváskovanie nie je náročné na čas, ale na plánovanie. Ak si želáte upiecť chlebík na piatkový večer, musíte s prípravou začať vo štvrtok večer, ak na sobotné ráno, začnite v piatok ráno, a podobne… Presných postupov a pomerov nájdete na internete stovky. Môžete začať piecť z kvásku, ktorý si objednáte cez internet, kúpite v zdravom obchode či získate od niekoho z vášho okolia, môžete si tiež založiť vlastný kvások a začať úplne od nuly – myslite však na to, že sa nesmiete nechať odradiť prvými neúspechmi. Prvý chlebík z vlastného kvásku sa totiž nemusí podariť – kvások ešte nemusí byť dostatočne silný. Každý ďalší chlebík z toho istého rozkvasu už bude lepší a lepší a lepší… O niektoré kvásky sa ľudia starajú aj niekoľko generácií.

Kváskovanie nie je náročné na čas, ale na plánovanie.

Chcete si založiť svoj vlastný kvások?

Potrebujete iba ražnú múku, vodu a zaváraninový pohár. Do pohára nasypte 2 lyžice múky, pridajte 2 lyžice vody a dôkladne premiešajte. Skladujte na kuchynskej linke iba prikryté tanierikom. Na druhý a tretí deň pridajte vždy lyžicu múky, lyžicu vody a premiešajte. Na štvrtý deň lyžicu zmesi odoberte a vyhoďte, pridajte zase lyžicu múky a lyžicu vody. Postup zo štvrtého dňa následne opakujte každý druhý deň približne 1 týždeň. O tomto čase by ste už mali cítiť jemný kyselkavý chlebový zápach a vidieť v zmesi malé bublinky – kvások začína žiť. Teraz je čas googliť recepty a vybrať si ten svoj „vlastný“ kváskový chlebík.

Postupne vám na našom webe prinesieme overené domáce recepty na kváskové pečivo či koláče a tiež tipy, ako sa starať o kvások, aby bol vitálny. Sledujte nás aj na Faceboku.

Chcete si založiť svoj vlastný kvások?
0 0 hlasov
Hodnotenie článku