Ako zistiť, či je melón naozaj sladký

Ako zistiť, či je melón naozaj sladký

Niekto klopká, iný prikladá ucho, ďalší počúva stetoskopom. Fígľov, ako spoznať, či je melón skutočne sladký, sú tisíce: azda každý má svoj vlastný. Existuje však taký, ktorý by nám pomohol spoľahlivo identifikovať chuť tohto ovocia? Alebo zeleniny?

Melón je skutočne zelenina

Intuitívne väčšina z nás môže melón považovať za ovocie: je sladký, šťavnatý, má jadierka. Skutočnosť je však iná, melón je zelenina. Medzi jeho príbuzných patrí napríklad uhorka či tekvica. Melón radíme do čeľade tekvicových rastlín, rovnako tento plod, ako aj ďalšie ostatné z tejto čeľade, vieme spoznať podľa stonky šplhajúcej sa po opore až do výšky. Priemerná hmotnosť melónu sa pohybuje na úrovni 5,5 kg. No v americkom Tennesse sa podaril skutočne husársky kúsok, miestny farmár tu vypestoval plod vážiaci neuveriteľných 159 kg. Chcete sa dozvedieť viac pikošiek? Prečítajte si náš článok o zaujímavostiach o melóne.

Zdravý melón

Melón je skvelým zdrojom tekutín, voda tvorí až 90 % tejto zeleniny. Ak ste na kúpalisku a osviežujete sa melónom, dehydratácie sa obávať nemusíte. Ak je pre vás plavková forma dôležitá, poteší vás tiež správa, že v 100 gramoch tejto červenej pochúťke nájdete iba 6,9 gramu cukru. Nedajte sa teda oklamať – i keď chutí neuveriteľne sladko, veľa fruktózy neobsahuje. A rovnako ani kalórií: ak zjete 100 gramov melóna, prijmete iba necelých 35 kalórií. Veľkým plusom je tiež vysoký obsah vlákniny, problémom však môže byť vyšší glykemický index (75). Ak vás trápi cukrovka, mali by ste ku konzumácii melónu pristupovať obozretne.

Ako zistiť, že melón je sladký/pripravený na zber

Či už si idete melón kúpiť do obchodu, alebo ho pestujete v záhrade, poznáme niekoľko trikov, ako spoznať, či bude sladký. Na čo sa sústrediť? Toto sú signály, že melón je už zrelý, a teda sladký.

  • Tam, kde sa plod melóna stretáva s pôdou, vidíme zažltnutú šupku. V zásade platí, čím väčšia žltá škvrna, tým zrelší melón bude – dostal viac času od pestovateľa dozrieť. Pozor však na to: všetkého veľa škodí.
  • Ak na melón zaklopeme, počujeme ten povestný rezonujúci zvuk. V prípade, že sa ozve duté klopanie ako na sud, plod je prezretý. Ak nepočujeme nič, melón ešte nie je zrelý.
  • Pomôcť môže i porovnanie váhy, ak sa neviete rozhodnúť, ktorý melón si vziať, chyťte si oba do ruky a vyberte si ten ťažší.
  • Aj vizuálny kontakt nám môže prezradiť o sladkosti, resp. zrelosti melóna viac: ak je matný a sýto zelený, je zrelý, v prípade, že je lesklý a svetlejšie zelený, plod nestihol dozrieť.
  • V záhrade tiež môžeme spoznať, že melón je už zrelý podľa stopky: ak sa stáča do slučky a začína schnúť, je načase plod zobrať.
  • Ak máte skúsenosti s rôznymi odrodami a poznáte, akú majú mať veľkosť a tvar, keď dozrejú, orientovať sa môžete i podľa tohto.
  • Poslednou nápovedou môže byť melón ovoňať: sladké kúsky by vás mali očariť svojou tradičnou, intenzívnou vôňou. Ak necítite nič, s veľkou pravdepodobnosťou ste narazili na nezrelý, resp. chemicky povzbudený plod.
Ako zistiť, že melón je sladký/pripravený na zber
Viac článkov
Ako motivovať deti dodržiavať pitný režim
Ako motivovať deti dodržiavať pitný režim?