Ako znížiť spotrebu elektrickej energie

Ako znížiť spotrebu elektrickej energie?

10 tipov, ako to dokážete

Aj vás nemilo prekvapilo ročné zúčtovanie spotreby elektrickej energie? V tom prípade je načase urobiť opatrenia. Prinášame vám niekoľko jednoduchých, no o to účinnejších tipov, ako znížiť spotrebu elektrickej energie. Neplaťte navyše, keď nemusíte.

1. Máte doma elektrický sporák či indukčnú dosku? Použitie pokrievky pri varení by malo byť samozrejmosťou. Jednak skrátite čas zovretia vody, no hlavne dokážete znížiť spotrebu elektrickej energie až o 40 %.

2. Dôležité je používať aj správnu veľkosť hrncov – rozmery ich dna by mali byť takmer identické s veľkosťou platničky. Ak sú väčšie čo i len o 3 cm, na zovretie vody spotrebujete až o 30 % elektrickej energie viac. Tiež si dajte pozor na to, aby ich dno bolo rovné, v opačnom prípade si opäť priplatíte.

správna veľkosť hrncov

3. Dávate si variť vodu na cestoviny? Tu môžete použiť hneď niekoľko trikov, aby ste ušetrili za elektrickú energiu. Jedným z nich je použiť iba toľko vody, koľko skutočne potrebujete. Znížiť spotrebu energie môžete aj tak, že si vodu necháte zovrieť v rýchlovarnej kanvici a potom ju vylejte do hrnca. Po zovretí tiež odporúčame znížiť výkon platničky z maxima na nižšie hodnoty. Pokojne využite aj zvyškové teplo, ak platničku vypnete 10 minút pred ukončením varenia, pokrm stále zvládnete dokončiť bez akýchkoľvek problémov.

4. Využívajte prirodzené svetlo na maximum. Keď sa ráno zobudíte, odtiahnite závesy, odostrite žalúzie či rolety a vpusťte dnu slnečné lúče. Pokiaľ nemusíte, nesvieťte. A naopak, ak odchádzate z miestnosti so zažatou lampou na menej ako 15 minút, nechajte žiarovku svietiť: predĺžite jej tak životnosť a zároveň ušetríte energiu.

prirodzené svetlo na maximum

5. Aké žiarovky používate v domácnosti? Ak sa u vás nájdu ešte tie klasické, je najvyšší čas ich vymeniť. Najvhodnejším riešením sú LED žiarovky, ich spotreba je v porovnaní s klasickými až 10-krát nižšia a životnosť sa pohybuje na úrovní niekoľkých desiatok tisíc hodín svietenia.

6. Znížiť spotrebu elektrickej energie môžete aj správnym umiestnením chladničky. Odporúčame sa vyhnúť miestam, na ktoré dopadajú slnečné lúče, prípadne sa nachádzajú v blízkosti radiátora či pece. Snažte sa tiež vyhnúť tomu, aby chladnička susedila s umývačkou riadu či iným elektrickým zariadením produkujúcim teplo. Taktiež si dajte pozor na to, aby zadná časť chladničky nebola úplne pritlačená k stene.

7. Ak otvárate chladničku, je dobré, ak už viete, čo z nej idete vybrať. V prípade, že necháte dvere pridlho otvorené, nemusí sa to prejaviť iba zvýšenou spotrebou energie, ale môže to byť aj priveľká záťaž pre samotný spotrebič. Preto sa vyvarujte vkladaniu ešte horúcich hrncov či dózičiek s teplým jedlom do chladničky. Chcete využiť možnosti mrazničky naplno a zbytočne neplytvať energiou? Dosiahnete to tak, že ju naplníte približne na ¾.

Ak otvárate chladničku

8. Ste zvyknutý prať silno znečistené oblečenie pri vyššej teplote? Ak použijete kvalitný prací prostriedok, dosiahnete rovnako dobrý výsledok aj pri nižšej teplote vody. Rovnako by ste aj program predpierania či vyvárania mali použiť iba v situáciach, ktoré si to skutočne vyžadujú.

9. Finančne náročnejším, no o to dlhodobejším krokom je spraviť revíziu svojich spotrebičov a staré vymeniť za nové. Práve tento krok sa výrazne podpíše pod vašu spotrebu elektrickej energie – nároky na elektrické zariadenia sú každým rokom prísnejšie a s príchodom nových technológií sa výrobcom úspešne darí znižovať ich spotrebu.

10. Zlozvyk veľkej časti slovenských domácností – nechať nabíjačku na tablet, mobil či notebook v elektrickej zásuvke, aj keď sa zariadenie nenabíja. Nájdite si tých pár sekúnd a nabíjačku vytiahnite z elektrickej siete, spotrebúvajú totiž energiu aj vtedy, keď k nim nie je pripojené žiadne zariadenie.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku