Ako znížiť spotrebu vody v domácnosti

Ako znížiť spotrebu vody v domácnosti?

Vyskúšajte týchto 5 tipov

Klimatická zmena je tu a s ňou súvisí nedostatok pitnej vody – i na miestach, kde by nám to pred niekoľkými rokmi ani nenapadlo. Tohtoročné leto nemali problémy s dostatkom pitnej vody iba v Indii, ale aj napríklad v Česku, kde v okolí Olomouca museli žiadať obyvateľov, aby si nenapúšťali bazény a šetrili. Najúčinnejším krokom, ako zbytočne neplytvať touto najvzácnejšou tekutinou, je začať od seba. Ako môžete znížiť spotrebu vody v domácnosti? Týchto 5 tipov vám ukáže, že je to skutočne jednoduché.

Ako ušetriť vodu pri umývaní riadu

Mnoho ľudí sa stále na umývačku riadu pozerá ako na zbytočnosť alebo v horšom prípade – na žrúta vody, ktorého si ľudia zaobstarajú iba kvôli svojmu pohodliu. Opak je však pravdou, efektívna umývačka spotrebuje v priemere 5x menej vody ako umývanie rukami v dreze. Ak si však nechcete zaobstarať umývačku alebo na ňu jednoducho nemáte miesto, stále existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť spotrebu vody.

Prvým z nich je výmena starej vodovodnej batérie za batériu s perlátorom, resp. nainštalovať si perlátor na starú batériu. Tie najmodernejšie modely perlátorov s reguláciou dokážu znížiť spotrebu vody až o 85 %, čo je neuveriteľné číslo. Zabúdať by sme však nemali ani na trik našich starých mám – napustiť drez vodou, umyť riad, vypustiť špinavú vodu a riad opláchnuť pod tečúcou vodou. Jednoduché, no účinné.

šetrenie vody pri umývaní riadu

Ako znížiť spotrebu pri praní

Opäť sa dostávame k samotnému zariadeniu – práčke. Staršie modely sa pohybujú niekde na úrovni 100 litrov na jeden cyklus, najmodernejšie práčky však dokážu stlačiť spotrebu aj na menej ako 40 litrov vody na cyklus. Samozrejme, za takýto kúsok si priplatíte, zároveň však počítajte aj s nižšou spotrebou elektrickej energie, a v takom prípade ide už o investíciu s pomerne rýchlou návratnosťou.

Ako však znížiť spotrebu vody pri praní, keď nemáte v pláne kupovať novú pračku? Je to jednoduché – perte iba vtedy, keď dosiahnete maximálnu kapacitu práčky. Okrem toho však môžete ušetriť ešte viac vody, napríklad, ak periete bežne znečistené oblečenie, vyberajte ekologické cykly, ktoré sú kratšie a menej nákladné na vodu či energiu.

Ako ušetriť vodu v kúpeľni

V kúpeľni existuje hneď niekoľko spôsobov, ako znížiť spotrebu vody. Tým najzásadnejším je obmedzenie kúpania, v ideálnom prípade ho natrvalo vymeniť za sprchovanie. Vďaka pákovým batériám a úsporným sprchovým hlaviciam pôjde o výrazný rozdiel – staré sprchové hlavice spotrebujú približne 20 litrov vody za minútu, pričom úsporné okolo 9 litrov. A čo kúpeľ? Na ten priemerne spotrebujete 100 litrov vody.

Aj preto sa nestačí iba sprchovať, sprchovať by ste sa mali čo najkratšie a počas mydlenia pokojne vypnúť vodu. Ďalšou možnosťou, ako znížiť spotrebu vody v kúpeľni, je jej zastavenie počas umývania zubov. To je zlozvyk, ktorým stále trpí množstvo ľudí. Ak sa ho však zbavíte, dokážete ušetriť aj 20 litrov vody počas jedného umývania.

šetrenie vody v kúpeľni

Ako ušetriť vodu na toalete

Ideálnym riešením je na toalete používať úžitkovú prípadne dažďovú vodu. Ak nemáte na streche nádrž na zberanie dažďa, môžete si do sprchy umiestniť lavór či kýbeľ a po sprchovaní použiť túto vodu na spláchnutie. Samozrejmosťou by mal byť dvojitý splachovač, ktorý ma dve tlačidlá – jedno používate po malej potrebe, druhé po veľkej. Ešte efektívnejší je však splachovač s funkciou štart/stop, vďaka ktorej spotrebujete presne toľko vody, koľko potrebujete.

Nájdite využite aj pre odpadovú vodu

Na rôznorodé činnosti dokážete použiť odpadovú vodu – napríklad zo sprchy, rýchlovarnej kanvice či varenia. Namiesto toho, aby ste takúto vodu, ktorá vám ostane, vyliali do opadu, skúste jej nájsť iné využitie: napríklad zvyšná voda z kanvice po vychladnutí môže poslúžiť na zalievanie kvetov. Alebo vďaka zbernej nádobe v sprche môžete získať vodu na splachovanie. Hoci sa to môže javiť ako drobnosť, ak by to robil každý, o dostatok pitnej vody by sme sa nemuseli obávať.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku