Ako zvládnuť žiarlivosť súrodencov?

Ako zvládnuť žiarlivosť súrodencov?

Obdobie, kedy bol váš miláčik stredobodom pozornosti sa končí príchodom ďalšieho člena rodiny. Bežne sa stáva, že staršie deti na mladšie žiarlia – občas dokonca tak, že prichádza nezvládnuteľné obdobie vzdoru, trojročné dieťa vyžaduje cumlík či dojčenie, aj keď už bolo odstavené, prípadne sa začne pocikávať. Ako to zvládnuť? Aj tu platí, že najlepšia je prevencia. A keď ste ju nestihli, pomôžu vám tieto rady.

Každé dieťa je iné, niektoré sa možno nevedelo nového súrodenca dočkať, inému sa nová situácia nemusí až tak pozdávať a menšie deti tomu celému niekedy nerozumejú. Komunikácia je však základom každého vzťahu. Dôležité je dieťa na každú novú situáciu pripraviť dôsledným rozhovorom a pomaly mu vysvetliť, čo braček alebo sestrička potrebuje, že to bude jeho nový kamarát, o ktorého sa môže starať a neskôr sa s ním aj hrať. Do rodiny predsa pribudol niekto ďalší, kto ho bude mať veľmi rád a bude potrebovať jeho spoločnosť.

Ukazujte vonku deti so súrodencom

Vždy, keď budete mať príležitosť, ukážte vonku súrodencov, ako sú spolu a pripomeňte dieťaťu, že a aj ono má/bude mať svojho vlastného brata či vlastnú sestričku a takto sa spolu budú hrať. Ak máte nejakého obľúbeného strýka alebo tetu, vysvetlite dieťaťu koho je to brat a ako je dobre, že ich máte. V prípade, že nemáte v rodine dobré vzťahy, veľmi to pred deťmi zbytočne neriešte, aby náhodou v sebe dieťa nezakorenilo zlý pocit a obavy.

ukážte vonku súrodencov

Zapojte staršie dieťa do starostlivosti

Deti milujú spoločný čas s rodičmi a pocit, že sú užitočné. Zapojte ich do starostlivosti o nového člena rodiny a o domácnosť. Vytrieďte šatník, poskladajte bielizeň, vyvšeajte mokrú bielizeň. Pri práci nezabudnite dieťa chváliť a rozprávať mu o tom, aký je to dobrý pomocník či dobrá pomocníčka. Nekritizujte, hoci to nebude podľa vašich predstáv.

Vyberajte spolu oblečenie

Môžete vyraziť aj na nákupy. Nechajte dieťa vybrať oblečenie pre seba ale aj pre mladšieho člena rodiny, bude sa cítiť dôležito. Nový kúsok oblečenia sa mu navyše bude spájať so situáciou, kedy vyberal niečo pre svojho mladšieho súrodenca.

Čo nerobiť:

– Nezľahčujte situáciu. Nehovorte dieťaťu, že sa predsa nič nedeje. Uvedomte si, že donedávna vyrastalo ako jedináčik a teraz sa o pozornosť delí s mladším členom rodiny. Povedzte dieťaťu, že ho chápete, že je to teraz iné, ale potrebujete chvíľku jeho či jej pomoc, aby vám bolo všetkým dobre.

– Nedramatizujte. Si už taký veľký chlapec/dievča a pocikal/a si sa… Pre dieťa je táto situácia nová a náročná, preto každú nehodu prijmite s porozumením a trpezlivosťou.

– Neklaďte vysoké nároky. Ani na seba, ani na dieťa. Nedávajte mu prílišný pocit zodpovednosti, ktorý by ho mohol vystrašiť. Je to váš pomocník, no tá silná mama ste vy.

Nezabudnite, že situácia je nová pre všetkých a trpezlivosť a porozumenie dostanú úplne novú dimenziu. Komunikáciou a láskavým prístupom to všetko hravo zvládnete. Pozornosť sa síce novým členom rodiny delí, no láska násobí.

s mladším členom rodiny
0 0 hlasov
Hodnotenie článku