Akú starostlivosť si vyžaduje ratanový nábytok

Akú starostlivosť si vyžaduje ratanový nábytok

Ratanový záíhradný nábytok si získava čoraz väčšiu popularitu – u záhradkárov, majiteľov rodinných domov, vlastníkov bytov s balkónom, ale aj v letných kuchyniach či zimných záhradách. Hoci tento materiál patrí v oblasti záhradného nábytku k drahším, prináša mnoho výhod: nadčasový dizajn, pohodlie, množstvo farebných variácií, ale aj nenáročnú údržbu. Ako sa však správne starať o ratanový nábytok?

Rozlišujte prírodný a umelý ratan

V prvom rade je dôležité spomenúť, že nie je ratan ako ratan: hoci dnes sa už vo väčšine prípadov stretneme s umelým ratanom, ktorý je odolnejší, fanúšikovia klasiky nedajú dopustiť na prírodný ratan. Hoci je lámavejší a nerozumie si s vlhkosťou, prirodzený vzhľad prevýši tieto nedostatky. Akú starostlivosť by sme mali venovať nábytku z prírodného ratanu?

Nábytok z prírodného ratanu odporúčame na začiatok povysávať s kefovou hubicou, ktorá je šetrná k tomuto povrchu a zbaví ho väčších nečistôt. Následne ho stačí pretrieť vlhkou jemnou handričkou, ktorá nábytok zbaví menších kúskov prachu či piesku. Pokojne mu môžete dopriať i povrchovú úpravu, pri čistení sa však vyhnite použitiu riedidiel či benzínu, ktoré by pre prírodný ratan mohli mať fatálne následky. Namiesto toho siahnite po prípravkoch na čistenie nábytku.

Čo robiť v prípade, keď sa prírodný ratan zlomí? Nemusíte byť nešťastný, existuje pomerne jednoduchá a hlavne efektívna forma záchrany – sekundové lepidlo. To nanesieme na poškodené miesto, ktoré spojíme a následne necháme zaschnúť. Na záver ho ešte pretrieme transparentným lakom a kreslo či stolička vyzerá ako nové. Podobný postup môžete použiť i pri poškodení nábytku z umelého ratanu.

prírodný a umelý ratan

Ako sa starať o nábytok z umelého ratanu

Dnes sa na trhu najčastejšie stretneme s nábytkom z umelého ratanu. Prečo? Pretože verne dokáže kopírovať vzhľad toho prírodného, je cenovo atraktívnejší a zároveň prináša lepšie fyzické vlastnosti – pružnosť, odolnosť, farebné variácie. V prípade, že kupujete ratanový nábytok do exteriéru (do záhrady, na balkón, do otvoreného altánku) dajte si záležať, aby mal hliníkovú konštrukciu. Okrem toho, že sa s takýmito kúskami bude ľahšie manipulovať, nemusíte sa obávať korózie, ktorá by nábytok mohla zničiť bez toho, aby ste o tom vedeli.

A čo samotná starostlivosť o umelý ratan? Neexistuje nič jednoduchšie, stačí vám iba vlhká handrička, ktorou jednotlivé kúsky pretriete. Nábytok z umelého ratanu je totiž výborne odolný nielen voči slnečným lúčom, ale aj vlhkosti. Keď prší, nemusíte ho skrývať pod strechu a pokojne ho môžete nechať pod holým nebom aj počas noci. V prípade, že máte ratanový nábytok v záhrade, nemusíte sa báť vystriekať ho hadicou a nechať vyschnúť. Nič sa mu nestane, samozrejme, v takomto prípade dajte dole textilné vankúšiky (ak nie sú vodeodolné).

A čo zazimovanie?

Ratanové kreslá bývajú často objemné a nedajú sa stohovať, s tým súvisí aj problém s ich zazimovaním či skladovaním: majitelia ich nemajú kam dať. V prípade, že máte ratanový nábytok s hliníkovou konštrukciou určený do exteriéru, problém so zazimovaním vám odpadá. Ako sme vyššie spomínali, umelý ratan je odolný materiál, ktorému neprekáža vlhkosť, dážď, slnko, ale ani mráz či sneh. Preto ho pokojne môžete zazimovať na stanovisku, v takomto prípade však odporúčame použiť špeciálnu plachtu, prípadne celtu, ktorá zabezpečí, aby ste ratanové stoly, stoličky či kreslá našli na jar v stave, ktorý si nevyžaduje veľké čistenie.

Ratanové kreslá bývajú často objemné a nedajú sa stohovať
Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku