Begónie na balkóne

Begónie na balkóne

6 tipov, aby krásne kvitli celé leto

Begónie patria medzi to najkrajšie, čo na balkóne môžete pestovať. Poznáme mnoho druhov týchto rastlín: na niektorých sú kvety vzpriamené, na iných visia, rovnako sa líšia farbou: od bielej cez ružovú až po lososovú. Begónie dorastajú do výšky až 50 cm, no zväčša sa ich rozmery pohybujú okolo 30 cm. Ak im doprajete správnu starostlivosť, môžu kvitnúť počas celého leta. Ako na to? Tu je 6 tipov, ako sa správne starať o begóniu na balkóne.

1. Ako zalievať begónie

Begónie sú náročné na starostlivosť, a to platí i o zálievke. Ako ich správne zalievať? Nájsť rovnováhu je pomerne ťažké: begónie totiž majú rady vlhkú pôdu, no ak je substrát príliš premokrený, začnú chradnúť. Kedy teda begónie poliať? Vždy pred zálievkou strčte pár centimetrov do substrátu prst, ak cítite vlhkú zeminu, so zalievaním počkajte ešte deň, dva. Ak je suchý, zalejte ich. Ešte lepším riešením je pod črepník s dierami umiestniť podmisku, naliať do nej vodu, pol hodinu nechať, nech si begónia zoberie vlahy toľko, koľko potrebuje, a prebytočnú vodu vyliať.

2. Begónie nerosíme

Hoci begónie zbožňujú vlhkosť, v žiadnom prípade ich nerosíme vodou z rozprašovača. Dôvod je veľmi jednoduchý: ak kvety či stonky zalejeme, resp. poprášime vodou, sú veľmi náchylné na hubové ochorenia. Najčastejšie je to múčnatka. Preto nielen nerosíme, ale sme opatrní pri zalievaní, aby sme nepostriekali kvety a listy. To je dôvod, prečo odporúčame begónie zalievať pomocou podmisky.

3. Kedy dať begónie na balkón

Begónie sú veľmi citlivé – nielen na zálievku, ale i na teplotu. Ak sa skombinuje prílišná zálievka s nízkou teplotou, môže to rastlinu poškodiť. Preto begónie dávame na balkón až v máji, keď máme takmer istotu, že sa neobjaví nočný mráz. Hoci, pri tohtoročnej bláznivej jari by sme mali byť dostatočne obozretní aj v tomto čase. Na balkóne begóniám vyhliadneme tmavšie miesto, vyhovuje im polotieň až tieň – v každom prípade by počas ostrého poludňajšieho slnka mali byť chránené pred lúčmi. Príliš veľa slnka by im mohlo spáliť listy. Stanovisko by tak malo byť nasmerované na západ alebo sever.

4. Ako begónie hnojiť

Počas jarných a letných mesiacov begónie uvítajú pravidelné hnojenie. Prihnojovať rastlinu začneme v menších dávkach hnojivom s vyšším obsahom dusíka, aby si postupne privykla. Prvá dávka môže byť pokojne menšia i s nižším obsahom dusíka. Postupne zvyšujeme dávku a počas leta ich môžeme prihnojiť aj každých 7 dní. S postupom času však môžeme meniť hlavnú zložku hnojiva, ak je to s príchodom jari dusík, v polovici apríla to je fosfor a na jeseň draslík. Snažíme sa vyberať najmä prírodné hnojivá, na syntetické môžu begónie citlivo reagovať. Naopak, s príchodom jesene a počas zimy rastlinu nehnojíme.

5. Begóniám doprajte oporu

Begónie sú krásne kvety a ako to pri väčšine z nich býva, tak aj veľmi citlivé. Nie je ničím výnimočným, keď sa pri silnejšom vetre, ktorý zavíta na balkón, zlomia. Aby to begónie zvládli, stačí im do črepníka zapichnúť oporu, paličku, o ktorú ich priviažete mäkkým špagátom. Ten rastlinám neublíži, skvelou voľbou je prírodné lyko alebo jutový motúz.

6. Ako strihať begónie, aby prosperovali ešte viac

Keď už venujete begóniám toľko starostlivosti, iste túžite po tom, aby vyzerali čo najlepšie. Preto by sme nemali zabúdať ani na strihanie v pravidelných intervaloch. Ideálnym časom na tento úkon sú jarné mesiace. Používame ostré nožnice, begónie zbavujeme zoslabnutých kvetov, orezávame však s nimi tiež ich stonky a listy. Vysušené kvety môžeme z rastliny odstraňovať počas celého roka. Aby begónia krásne zakvitla, tiež privíta, keď ju zbavíme samčích kvetov. Vďaka tomu tie samičie získajú viacej živín a krajšie rozkvitnú. Ak si dáte na toto pozor, begónia sa stane pýchou vášho balkóna.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku