Bradavice u det

Bradavice u detí

Ako ich liečiť a kedy treba ísť k lekárovi?

Ak vaše dieťa nastúpilo do kolektívu, možno si prinieslo aj suvenír – a nie soplík. Bradavice sú u detí pomerne rozšírené infekčné ochorenie, ktoré sa jednoducho šíri. Síce sú zväčša estetickým problémom, nemajú na koži dieťaťa čo robiť. Ako sa ich zbavíte a kedy treba ísť k lekárovi?

Čo sú to bradavice?

Netreba si ich mýliť s otlakom alebo kurím okom. Bradavica je vírusové ochorenie. Zvyčajne sa vyskytuje na rukách a dlaniach, najčastejšie u malých detí. Otlaky nájdete skôr na nohách, chodidlách a tam, kde dochádza k treniu alebo tlačeniu (výnimočne napr. aj u prváčikov, ktorí príliš tuho držia pero ­či ceruzky – nemýľte si preto tento otlak s bradavicami). Kým otlak je najskôr mäkký, prípadne naplnený tekutinou a následne stvrdne, bradavica je zrohovatená od začiatku a má nerovný, rozbrázdený povrch.

Čo spôsobuje bradavice?

Bradavice sú infekčné. Spôsobuje ich HPV vírus. Stačí malá ranka na koži alebo oslabená imunita a môže sa vám dostať do tela a zapríčiniť šarapatu.

Ako s bradavicami bojovať?

Ak nájdete prvú bradavicu a hneď sa pustíte do boja, zvyčajne máte vyhraté. Čím? Vyberajte v lekárni masť s obsahom kyseliny salicylovej, ktorú prekryjete náplasťou a necháte cez noc pôsobiť.

Kedy ísť k lekárovi?

Ak sa bradavice množia, dieťatko si ich samo roznáša, má slabú imunitu, bolia ho ručičky alebo má iné vedľajšie príznaky. Lekár spravidla pristúpi ku kryoterapii tekutým dusíkom, teda bradavice zmrazí a odpadnú. Síce je táto terapia pri liečení bolestivá, no deti ju tolerujú dobre. Hlboké bradavice sa dajú odstrániť aj laserom alebo chirurgicky, k tejto liečbe sa však pristupuje spravidla u dospelých.

Nepoužívajte lastovičník

Síce sa často odporúča používať šťavu z lastovičníka ako zaručený prírodný recept na bradavice, ktorý je lacný a dostupný, lekári ho neodporúčajú. Prečo? Lastovičník, teda najmä jeho šťava, je agresívny, toxický a môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorá celý priebeh ochorenia len skomplikuje.

Ak sa bradavice množia, dieťatko si ich samo roznáša, má slabú imunitu
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Falafel, ktorý ulahodí aj milovníkom mäsa
Recept: Falafel, ktorý ulahodí aj milovníkom mäsa