Budí sa vaše dieťa krátko po uložení do postele

Budí sa vaše dieťa krátko po uložení do postele?

Toto je príčinou

Konečne svoju ratolesť uspíte. Zatvoríte dvere na spálni či na detskej izbe a o pol hodinu, 45 minút či o hodinu sa ozve plač. Dieťa je hore a potrebuje uložiť znova. A takto sa to môže zopakovať niekoľkokrát. Viete, čo spôsobuje toto prebúdzanie? A ako to vyriešiť?

Každý rodič potrebuje mať večer aspoň chvíľku pre seba. Aj keď len na základnú hygienu či pár stránok z knihy. Alebo úplne pragmaticky upratať kuchyňu či uvariť na ďalší deň. Alebo si sadnúť k práci či záľubám. Takéto prebúdzanie bez zjavného dôvodu (ak dieťa nebudí prílišný ruch domácnosti) dokáže poriadne potrápiť aj toho najtrpezlivejšieho rodiča.

Spánkové asociácie

Bábätká do 6 mesiacov veku ešte často nedokážu prepájať spánkové cykly a tak potrebujú našu asistenciu, kým sa im podarí tvrdšie zaspať. Môže sa to prejaviť napríklad opakovaním večerným budením po 20 – 40 minútach, po ktorých dieťa potrebuje znova uspať – dojčením, hladkaním, nosením či škrabkaním. S týmto javom sa zväčša nedá nič robiť, ak teda dieťa nechcete nechať prejsť spánkovým tréningom. Posvietiť si však môžete na spánkové asociácie – dieťa by ste po uložení nemali prekladať – malo by spať tam, kde zaspalo, pomôcť môže aj chladnejšia teplota v miestnosti a zatemňovacie závesy, prípadne biely šum. Keď nervová sústava dieťaťa dozrie, postupne sa naučí prepájať spánkové cykly a bude sa budiť len na diskomfort – hlad či prílišné teplo či chlad.

Pri deťoch starších ako 6 mesiacov je úplne na mieste túžiť po čo možno najdlhšom neprerušovanom spánku. Bábätká v tomto veku majú už zvyčajne zaradené aj príkrmy (dojčené aj nedojčené deti). Po zaradení večerí sa zvyčajne zlepší/predĺži prvý večerný spánok, najmä u dojčených detí. Kaša bábätko zasýti na dlhší čas a ak je podávaná v správnom čase, v správnej teplote a konzistencii, naozaj výborne naladí na spánok. Ak sa však bábätko naďalej budí krátko po uložení do postele a máte istotu, že ho netrápi bolesť bruška alebo zubov, posvieťte si ešte na tieto body:

1. Správna teplota

V miestnosti, kde sa spí, by mala byť teplota okolo 18 – 20 stupňov. Ak dieťa spí bez periny, vhodné je zaobstarať mu napr. merino vak, ktorý ho udrží v teple, ale neprehrieva sa zbytočne.

2. Rituály

Minimálne 2 hodiny pred spaním by dieťa nemalo byť vystavené monitorom a obrazovkám. I toto môže spôsobiť prebúdzanie sa. Rozprávky si preto radšej čítajte, než sledujte na tablete, uvarte si k tomu teplý čajík na upokojenie, dieťa ukladajte vždy v rovnakom slede zvykov – kúpeľ, zúbky, pyžamko, rozprávka, postieľka, aby sa upokojilo a pripravilo sa na spánok.

Minimálne 2 hodiny pred spaním by dieťa nemalo byť vystavené monitorom a obrazovkám.

3. Prílišná únava

Ak je dieťa príliš unavené, bude sa v noci budiť. Toto si často rodičia neuvedomujú a radšej preskočia jeden denný spánok alebo posúvajú večierku na ešte neskoršiu hodinu s predstavou, že unavené dieťa rýchlejšie a tuhšie zaspí. Opak je však pravdou. Predráždená nervová sústava spôsobí, že dieťa môže mať problém zaspať a keď zaspí, tak sa budí a potrebuje upokojiť. Preto dieťaťu skúste dopriať výdatný denný spánok a po ňom minimálne 3 hodiny aktivít pred tým, než ho uložíte na nočný spánok (čas prispôsobený veku dieťaťa).

4. Čerstvý vzduch

Ak nemáte možnosť nechať dieťa vybehať vonku, aspoň mu poriadne vyvetrajte izbičku. Okysličený mozog oveľa lepšie reaguje na všetko.

5. Separačná úzkosť

Okolo 8. – 9. mesiaca nastupuje separačná úzkosť, teda stav, kedy dieťa pociťuje paniku z opustenia, preto vyhľadáva (zvyčajne) matku a nechce sa od nej vzdialiť ani pri bežných aktivitách či uspávaní. Tento stav je prirodzený a žiaduci – dieťa si formuje vzťahové väzby a uvedomuje si časové následnosti. Separačná úzkosť pominie, len sa ju nesnažte zbytočne potlačiť, práve naopak – dieťaťu sa čo najviac venujte, aj keby to malo znamenať, že týždeň si chodíte ľahnúť v rovnakom čase spolu s ním. Čím intenzívnejší čas spolu budete tráviť, tým kratšie bude úzkosť trvať.

Čím intenzívnejší čas spolu budete tráviť, tým kratšie bude úzkosť trvať.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku