Pár tipov pre lepší spánok

Budíte sa dolámaní či s kruhmi pod očami?

Vyskúšajte 7 tipov pre kvalitnejší spánok

Príčin, prečo sa nedokážete dobre vyspať, môže byť viacero – od nekvalitného matracu cez telefón v posteli až po nesprávne stravovanie. Pripravili sme pre vás týchto 7 tipov, vďaka ktorým sa budete večer tešiť na ráno. Lebo len málo vecí je príjemnejších ako pocit po dobrom spánku.

 

1. Nepodceňujte kvalitný matrac

Možno vám niekto bude tvrdiť, že kvalitný matrac je alfou a omegou dobrého spánku – nie je to však tak. Nepochybne však hrá dôležitú úlohu, preto nepodceňujte jeho výber: zohľadniť by ste mali svoju váhu, výšku, či ste športovec, či máte sedavé zamestnanie, ako spávate. Každý sme iní, aj to je dôvod, prečo na manželské postele odporúčame dva menšie matrace ako jeden veľký: každý z dvojice si vyberie ten, ktorý spĺňa jeho požiadavky.

 

2. Skúste anatomický vankúš

Častou príčinou nekvalitného spánku bývajú aj divoké polohy s rukou pod hlavou – boľavý krk dokáže znepríjemniť nielen ráno, ale aj celý deň. Práve anatomický vankúš dopraje vašej krčnej chrbtici dostať sa do prirodzenej polohy, počas ktorej si oddýchne. Pripravte sa však na to, že prvé noci, niekedy i týždne budú pre vaše telo veľkou zmenou a rána môžu byť niekedy i bolestivé. Keď si však na anatomický vankúš zvyknete, kvalita vášho spánku pôjde výrazne hore.

doprajte si tmu

 

3. Vyvetrajte si spálňu

Kvalita vzduchu ovplyvňuje zásadné aj kvalitu nášho života, ak sa chcete dobre vyspať, čerstvý vzduch vám k tomu len pomôže. Preto by ste pred spaním mali v spálni otvoriť okno aspoň na pár minút. Ako správne vetrať si prečítate aj tu. Počas zimy taktiež neodporúčame spálňu prekurovať, lepší je chladnejší vzduch 17, 18 °C a teplejšia perina.

 

4. Nepozerajte do displeju

Mozog produkuje hormón melatonín, vďaka ktorému sa cítime unavení a vieme, kedy máme ísť spať. Modré svetlo z displejov má však negatívny vplyv na jeho tvorbu, aj preto by ste mali svoj smartfón odložiť z ruky minimálne hodinu predtým, ako pôjdete do postele. Ak to nedokážete, nainštalujte si aspoň aplikáciu, ktorá na displeji vypne modré svetlo.

Npozerajte do telefónu

 

5. Uvarte si bylinkový čaj

Vývar z makovíc sa v minulosti varil deťom, ktoré nechceli spávať. Vyskúšať ho smiete tiež, alebo môžete dať šancu osvedčenej kvalite – bylinkovému čaju. Medzi bylinky, ktoré majú najlepšie účinky pre pokojný spánok patrí medovka, levanduľa či valeriána. Ak si do šálky pridáte lyžičku medu, čaj bude mať ešte upokojujúcejšie účinky.

Uvarte si bylinkový čaj

 

6. Vyhnite sa bielkovinám na večeru

Mnoho ľudí si myslí, že na večeru sú vhodné jedlá plné bielkovín, pretože cez noc svaly regenerujú a na svoj rast podporujú práve túto zložku. Opak je však pravdou, sú veľkou záťažou pre obličky, aj preto by ste sa im mali pred spaním vyhnúť. Ideálnou večerou je jedlo s vysokým obsahom sacharidov – napríklad cestoviny, jogurt či banán. Taktiež by ste mali stravu prijímať aspoň dve hodiny pred tým, ako sa vyberiete do postele.

 

7. Doprajte si úplnú tmu

Pre kvalitný spánok je dôležitá aj úplná tma, no najmä v mestách ju úspešne narúšajú pouličné lampy. Preto by ste na noc mali spustiť žalúzie, zatiahnuť roletu aj závesy. Čím väčšia tma, tým lepšie. Dokonca, aj keď sa v noci vydáte na WC, mali by ste to skúsiť bez zasvietenia, alebo vymeniť klasickú žiarovku za červenú.

anatomický vankúš je prospešný pre spánok

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Poznáte mydlové orechy?
Poznáte mydlové orechy?