Byť matkou je náročné

Byť matkou je náročné

5 tipov, ako nevyhorieť

Mnoho mamičiek sa len usmeje pri slovnom spojení „materská dovolenka“. Od dovolenky to má skutočne ďaleko. Prebaliť, obliecť, oprať, nakŕmiť, pohrať sa, uvariť obed, myslieť na partnera, postarať o domácnosť, nakúpiť, umyť riad, uspať. S príchodom malého človeka do našich životov sa zmení úplne všetko: vzťah s partnerom, pomery v domácnosti, režim, aktivity, skutočne všetko. Problémom však je, že spoločnosť na matky kladie často nereálne nároky: vyžadujú od nich akúsi dokonalosť. Tá však neexistuje. Ako teda nevyhorieť v roli matky? Tu je 5 tipov.

Nesnažte sa byť dokonalou, stačí, že ste dobrá

Nereálne očakávania prinášajú veľké sklamania. Byť dokonalým rodičom sa nedá. Hoci vaše okolie môže mať na vás takéto nároky, nesnažte sa ich naplniť. V opačnom prípade by ste veľmi rýchlo vyhoreli. Popri starostlivosť o dieťa je náročné mať doma dokonalý poriadok, neustále navarené, vyprané, vyžehlené.

Už v začiatkoch sa snažte pripraviť na to, že občas ráno budete zakopávať o rozhádzané hračky, vyhýbať sa pohľadu na kopy nevypranej bielizne či improvizovať pri varení z poloprázdnej chladničky. Nesnažte sa byť dokonalou gazdinkou ani matkou. Deti nepotrebujú dokonalú matku. Chcú a potrebujú dobrú matku, ktorá ich bude chápať, počúvať, venovať sa im a bude tu pre ne. Hlavnú pozornosť teda venujte svojej ratolesti, zvyšok robte podľa toho, ako vám zvýši čas, no najmä sily.

Nájdite si vždy čas na seba

Na prvom mieste v rodine by ste nemali mať manžela, ani dieťa, ale samú seba. Nie je to žiadna sebastrednosť, je to úplne prirodzené a najmä logické. Dobrou partnerkou, dobrou matkou a dobrou kuchárkou budete len vtedy, keď budete vnútri spokojná. Môžete milovať svoje dieťa najviac na svete, no nikdy vás hranie s ním neurobí takou spokojnou, ako keď si večer doprajete horúci kúpeľ, pustíte hudbu, dáte pohár vína a budete sa venovať iba sebe. Pretože, ak tu budete iba pre druhých a na vás vám neostane čas, prejaví sa to – budete nevrlá na dieťa, uštipačná voči partnerovi, nahnevaná na mamu, ktorá vám chce poradiť.

Keď však investujete dostatok času do seba, prejaví sa to na vašej duševnej pohode a každú vypätú situáciu budete zvládať jednoduchšie. To, že ste matkou, neznamená, že ňou musíte byť aktívne 24/7. Vstaňte skôr ako deti, poproste partnera, starých rodičov, aby si ratolesť na pár hodín vzali oni a robte to, na čo máte chuť. Pravidelne a dostatočne často.

Buďte empatická, ale i asertívna

Vedieť sa vcítiť do kože vášho dieťaťa je nesmierne dôležité. Jednak budete lepšie rozumieť jeho pocitom, no najmä mu pôjdete príkladom v empatii. To však neznamená, že nebudete asertívna, teda, že nonšalantne presadíte svoj názor či pocity. Mnohé matky to poznajú, syn dostane Lego a chce si ho stavať celé hodiny a hodiny. Lenže s veľkou pravdepodobnosťou vás takáto hra nebude baviť, resp. vás po istej dobe prestane napĺňať. Predsa len vaše potreby sú ukryté inde ako v krabici s kockami Lega. Nie je vašou povinnosťou sa slepo hrať a poslúchať požiadavky vášho dieťaťa. Nemusí byť vždy iba po jeho.

Naopak, je dobré nastaviť si hranice a trvať na ich dodržiavaní. Ak po druhej hodine hrania sa s Legom kocky nechcete už ani vidieť, pokojne povedzte: „Dobre, Viktor. Už sme sa s Legom hrali dosť a mamu to až tak veľmi nebaví ako teba. Ty sa pokojne hraj ďalej, no ja si idem teraz chvíľku čítať. To zase baví mňa.“ Možno vám to zaberie istý čas, kým sa na takýto krok odvážite, no nastaviť si v hlave, že nie vždy musíte robiť to, čo baví dieťa, je proti vyhoreniu skvelou pomocou.

Užívajte si prítomný moment

Aj cesta môže byť cieľ. Pri dieťati si je veľmi dobré osvojiť tento výrok. Pretože môžete plánovať, plánovať, plánovať: vstaneme o 7:00, o 7:15 už budeme oblečení, o 7:45 pôjdeme raňajkovať, o 8:15 vyrazíme z domu a o 8:30 budeme už v parku na stretnutí s kamarátkou. Lenže ako zázračne dieťa vstane 8:20, o 8:25 zazvoní sused, či aj vám nejde internet a začne rozmýšľať, čo môže byť príčinou, do toho prifrčí poštárka, ktorej návštevu ukončí ratolesť kričiaca v kuchyni, kde vysypala vrecko ryže. Plány sú ta tam.

Život s deťmi (ale i bez nich, hoci trochu menej) je nevyspytateľný. Môžete mať plán, no nerobte si ťažkú hlavu z toho, že niečo nejde podľa neho. Hoci sa to ľahko povie, skúste sa s tým zmieriť čo najskôr: je to tak, ako to je, a nedokážem to zmeniť. Namiesto lamentovania nad skazeným dňom si užívajte prítomný moment. Zo zbierania vysypanej ryže si urobte hru, kamarátke napíšte, nech vám ide naproti, možno si dáte neskorú kávu u vás doma a zrazu aj z na prvý pohľad pokazeného dňa môže byť vydarený.

Pomenujte si svoje pocity a snažte nájsť riešenie

Všetko sa javí fajn, no zrazu sa pristihnete, že ste nevrlá: na partnera, na deti, dokonca aj na mačku, ktorá spokojne spí v pelechu. Začne vám v domácnosti všetko prekážať, máte chuť vyšmariť do koša polovicu vecí, kúpiť nový nábytok, vymaľovať a ste ako lev v klietke. Zastavte sa a snažte sa pochopiť, čo práve prežívate: Aký pocit ma takto vytočil? Čo to je? Je to frustrácia z nedostatku času na seba? Základom je identifikovať svoj pocit, ktorý zažívate, a následne hľadať riešenie, ako sa ho zbaviť – za predpokladu, že vám narušuje spokojné fungovanie.

Ste to vy, kto vás najlepšie pozná. Istotne tak poznáte liek, ktorý vám pomôže zbaviť sa frustrácie. Nájdite ho a užite ho. Neváhajte zapojiť aj ostatných členov domácností na to, aby ste sa frustrácie mohli zbaviť. Ak potrebujete, aby sa partner na pár hodín postaral o dieťa, požiadajte ho o to a vysvetlite mu to. Je to jednoduché, keď bude spokojná matka, bude spokojná celá rodina. Ak sa týmto budete riadiť, riziko vyhorenia výrazne klesne.

Užívajte si prítomný moment
0 0 hlasov
Hodnotenie článku