Vyberte vhodný opaľovací krém pre dieťa

Chemický alebo minerálny filter?

Vyberte vhodný opaľovací krém pre dieťa

Vyznáte sa v opaľovacích krémoch? Viete, čo označuje SPF a aký je rozdiel medzi chemickým a minerálnym filtrom? A čo je vhodné pre deti? Čítajte!

Kedysi nás rodičia hojne vystavovali slnku, aby sme boli zdraví, mali zdravú farbu atď. Nikto neriešil škodlivé účinky prílišného opaľovania (hoci je pravda, že v tých časoch ani neboli také rozšírené). V súčasnosti vidíme väčšiu zodpovednosť rodičov – deťom nechýbajú pokrývky hlavy a často už aj v kočíku vidíte batoľa so slnečnými okuliarmi. Viete, ako chrániť deti pred škodlivými účinkami slnka?

Slnečné lúče sami o sebe nie sú žiaden strašiak, ak k nim pristupujete s rešpektom a zdravým rozumom. Malé detičky na slnko, pochopiteľne, nepatria, vôbec nie v lete. Na ich tenučkej koži môže už jedno spálenie vyvolať reakciu, ktorej sa nezbavia do konca života. Čím teda chrániť pokožku dieťaťa?

Do 6 mesiacov výlučne odevom a tieňom – deti držte striktne v tieni, ak sa idete s nimi kúpať, nech majú klobúčiky, dlhé plavky s dlhým rukávom a nohavicami. Vo výnimočných prípadoch môžete napríklad nos alebo ušká natrieť SPF s minerálnym filtrom, celotelová aplikácia sa však neodporúča.

Čo je SPF?

Faktor slnečnej ochrany. Udáva sa v číslach – minimálna hodnota je 6 a maximálna možná ochrana predstavuje číslo je 50+.

Toto číslo vyjadruje koľkokrát viac času môžeme stráviť na slnku, než dôjde k pravdepodobnému spáleniu,,oproti času strávenom na slnku bez ochrany. Napr. pri použití opaľovacieho krému s najslabším faktorom 15 sa pravdepodobne spálite 15-krát neskôr, než pri pobyte na slnku bez akejkoľvek ochrany – toto sú však ilustračné údaje, všetko závisí od citlivosti vašej pokožky, fototypu aj intenzity žiarenia.

Faktor slnečnej ochrany.

Aký je rozdiel medzi chemickým a mechanickým filtrom?

Chemický filter zabraňuje slnečným lúčom preniknúť cez pokožku chemickýmli látkami. Je účinný až po 20-30 minútach od nanesenia a na citlivej koži môže vyvolať alergické reakcie. Má však nesporné výhody – ľahko sa nanáša, nezanecháva biele fľaky, koža pod ním dýcha.

Minerálny (mechanický) filter vytvorí akýsi biely povlak na pokožke – bariériu z minerálnych látok, ktorá odráža slnečné lúče. Je však mimoriadne vhodný pre alergikov a malé deti, keďže sa do pokožky nevstrebáva. Výhodou je, že chráni okamžite po aplikácii.

Oba filtre treba pravidelne obnovovať (po 2–3 hodinách, po kúpeli či pri potení aj skôr).

Lieky na slnko nepatria!

Ak užívate antibiotiká, slnku sa vyhnite! Niektoré špecifické druhy môžu vyvolať vážnu alergickú reakciu alebo spôsobiť pigmentáciu, ktorej sa už nezbavíte (ani vy, ani vaše dieťa). Rovnako si dajte pozor pri aplikácií parfémov a tiež rôznych hojivých mastí (napr. Fenistil). Naopak, zmývať nemusíte pantenolové prípravky či prípravky po opaľovaní. Na tie stačí naniesť vrstvu opaľovacieho krému v dostatočnom predstihu pred slnením (v prípade chem. filtrov aspoň 20 minút predtým, ako sa vystavíte slnečným lúčom.

Bábätká na slnko nepatria!

Deti do 6 mesiacov veku by na priamom slnku vôbec nemali byť. Do dvoch rokov je následne odporúčané vyhýbať sa poludňajšiemu slnku a chrániť pokožku dlhším odevom (vo vode dlhými plavkami s rukávmi a UV ochranou) a exponované časti dôkladne natrieť krémom so SPF.

Ak sa bojíte, že dieťa bude mať málo vitamínu D, lebo ho ukrývate pred slnkom, prípadne vám tak vraví svokra či mama, obavy nie sú na mieste – vitamín D sa totiž v pokožke tvorí relatívne rýchlo po vystavení pokožky slnečným lúčom a navyše, deťom by sa mal suplementovať v podobe kvapiek (podľa odporúčaní pediatra aj celoročne).

Bábätká na slnko nepatria!
0 0 hlasov
Hodnotenie článku