Dajte si pozor na alkohol a jeho prázdne kalórie

Chudnete?

Dajte si pozor na alkohol a jeho prázdne kalórie

Ráno ste si dali zdravé raňajky, na obed ste starostlivo sledovali každú kalóriu, podvečer ste si poriadne zacvičili, na večeru dali iba zeleninu a k sledovaniu filmu si dáte dve deci vína. Čo to urobí s vaším telom, keď sa snažíte chudnúť? Alkohol obsahuje prázdne kalórie, ktoré výrazne spomaľujú proces redukcie váhy. Bez toho, aby ste si dali pozor na víno, pivo, destiláty to bude beh na dlhé trate. Ak vôbec niekedy dobehnete do cieľa. Čo sú prázdne kalórie a v ktorom nápoji ich nájdeme najviac?

Čo sú prázdne kalórie

Každé jedlo má svoju energetickú hodnotu a okrem toho obsahuje aj rôzne živiny, minerály, vitamíny či vlákninu. Tieto zložky sú nesmierne dôležité pre to, aby ľudské telo správne fungovalo. A potom tu je alkohol, ten má výrazne vysokú energetickú hodnotu – veď len jedno pivo predstavuje príjem kalórií porovnateľný so zjedením balíčka čipsov –, no jeho obsah minerálov, vitamínov či iných živín je prakticky nulový.

Aj preto sa hovorí, že alkohol má prázdne kalórie – človeku dodajú energiu, no z hľadiska výživy neprinesú takmer nič. Práve naopak, organizmus zaťažia, pretože metabolizmus sa snaží odbúrať alkohol čo najskôr z tela. Len taký malý príklad, keby ste si každý mesiac počas roka dali 30 desaťstupňových pollitrových pív, za 365 dní by ste prijali približne 66-tisíc kalórií. To je podobné, ako keby ste takmer každý deň v roku zjedli vyprážanú sladkú šišku.

Alkohol zvyšuje aj apetít

Prázdne kalórie však nie sú jediným problémom alkoholu, ktorý spôsobuje pri chudnutí. Okrem toho tiež ovplyvňuje fungovanie mozgu v oblasti apetítu do jedla. Naše telo potom jednak nesprávne vyhodnocuje pocit sýtosti, no tiež nám je do určitej miery, v alkoholovom opojení, jedno, koľko kalórií príjmeme. Jednoducho, keď máme chuť na hamburger, tak si ho dáme so slovami: No a čo!

Naša tendencia uchýliť sa k nezdravším, sýtejším, mastnejším jedlám popri konzumácii alkoholu je výrazne vyššia. Nemôžeme však zabúdať tiež na to, že okrem kalórií z tejto potravy, prijímame aj prázdne kalórie z alkoholu, ktoré telo nedokáže zhodnotiť. Vďaka tomu sa počet prijatých kalórií v podstate násobí a potom by sme museli vynaložiť skutočne veľké úsilie na to, aby sme v ten deň vydali viac energie, ako sme prijali. Pretože práve toto je základ úspešného chudnutia: vydať viac energie počas dňa, ako sme jej v daný deň prijali.

Alkohol zvyšuje aj apetít

Ktorý alkohol obsahuje najviac kalórií

Pivo, víno, destiláty – to všetko sa vyrába zo škrobu a cukru. Napríklad pol litra 10 ° piva obsahuje približne 180 prázdnych kalórií. Ak by ste si však dali veľkú tmavú 12 °, počet kalórií sa bude pohybovať okolo 230. Okrem toho pivo výrazne zvyšuje chuť do jedla, ktorej často nedokážeme odolať. Ako je však na tom víno, o ktorom sa hovorí ako o „zdravom alkoholickom nápoji“? Možno budete prekvapený, rovnako obsahuje dosť prázdnych kalórií: v porovnaní s pivom je to menej, no v pohári bieleho vína sa ukrýva okolo 160 kalórií.

Ak si však radi doprajete pohárik aj počas chudnutia, v takom prípade siahnite napríklad po ružovom víne, proseccu, šampanskom, prípadne svetlých destilátoch, ako gin či vodka. Zároveň si dávajte pozor na ich množstvo, doprajte si k nim zdravší snack, napríklad syr či kvalitné mäso a zapíjajte ich často čistou vodou. Naopak, vyhnite sa sladeným alkoholickým nápojom, ako miešané nápoje, ochutené pivné drinky či zapíjaniu alkholu sladenými nápojmi a džúsmi.

Ktorý alkohol obsahuje najviac kalórií
Viac článkov
Ako vybrať topánky
Ako vybrať topánky pre prvé kroky?