Chystáte sa maľovať?

Chystáte sa maľovať?

Na toto by ste nemali zabudnúť predtým, ako začnete

Rozhodli ste sa, že sa konečne pustíte do toho, čo ste odkladali roky? Partner prisľúbil, že sa toho podujme, ak sa vy postaráte o tú organizačnú časť? Hoci maľovanie dá zabrať, pocit, keď si potom sadnete na pohovku, vyložíte nohy na stôl a pozriete sa na steny, rozhodne stojí za to. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, na čo by ste nemali zabudnúť predtým, ako sa do toho pustíte.

Akú farbu vybrať

Prvou a zároveň najväčšou dilemou je, akú farbu vybrať. Akú? Ideálne je staviť na neutrálne tóny, ktorým jednoducho dodáte život detailami. Nebojte sa bielej farby, miestnosť tak presvetlíte, hodí s akémukoľvek zariadeniu, opticky izbu zväčšíte a ak sa vám zdá nudná, jednoducho poveste obraz. Alebo pridajte izbovky na parapetu, alebo ozdobte sedačku dekoračnými vankúšikmi, alebo poveste veselý plagát, alebo… Možností, ako vdýchnuť život miestnosti, sú kvantá.

Pri výbere farby sa môžete odpichnúť aj podľa účelu miestnosti – ak idete maľovať detskú izbu, pastelové tóny sú skvelou voľbou – tyrkysová, púdrová ružová či svetložltá. V obývačke by ste sa mali vyhnúť tmavým farbám a staviť na spomínané neutrálne tóny – okrem bielej je zaujímavou možnosťou svetlosivá či šedá. Do spálne zase nie sú vhodné chladné tóny – modrá, fialová či zelená.

Akú farbu vybrať

S čím budete maľovať

Hoci sa môže maľovanie na prvý pohľad javiť nenáročné na nástroje, najprv urobte obhliadku miestnosti. Možno objavíte ťažko dostupné miesta, na ktoré nebude stačiť valček a budete potrebovať špeciálny štetec s predĺženou rukoväťou.

Čo by nemalo chýbať vo vašej maliarskej výbave? Okrem valčeka, farby a vedra určite využijete štetec – najmä na oblasti pri podlahe, okolo radiátora či v rohoch miestnosti. Nemala by vám chýbať ani mriežka, pomocou ktorej zbavíte valček prebytočnej farby. Áčkový rebrík či teleskopická tyčka na valček vám pomôže pri maľovaní stropu. A potom je tu ešte výbava na zabezpečenie izby pred kvapkami farby.

S čím budete maľovať

Ako uchrániť okná a podlahu

Maľovanie okolo okien si vyžaduje nielen poriadnu dávku trpezlivosti, ale aj zručnosti. Ani vtedy sa však nevyhnete zafarbeniu rámov. Pre takéto prípady je ideálnym pomocníkom špeciálna papierová páska, ktorou okná oblepíte. Po domaľovaní ju jednoducho odlepíte, rámy ostanú čisté a vy ich nemusíte hodiny čistiť. Nezabudnite tiež prikryť parapetu.

Máte na podlahe koberec, ktorého sa idete v rámci väčšej rekonštrukcie po maľovaní zbaviť? Skvelo poslúži ako ochrana podlahy. V opačnom prípade odporúčame parkety, koberec či plávajúcu podlahu prikryť špeciálnym kartónovým kobercom z maliarskych potrieb. Noviny poukladané popri stene sú minimom, ktoré sa pri maľovaní stropu ukážu ako nedostatočná ochrana.

Premiestnite nábytok

Najlepšie sa vám bude maľovať, keď budete mať prázdnu miestnosť. V prípade, že máte v izbe skrine či iné kusy nábytku, ktoré nedokážete vyniesť, posuňte ich čo najďalej od steny a uprostred miestnosti vytvorte akýsi ostrovček. Ten prikryte igelitovou fóliou, ktorá ho ochráni pred striekancami od farby. Menšie kusy nábytku ako stoličky, stoly, lampičky, kvety či iné dekorácie uskladnite v druhej miestnosti. Čím viac voľného priestoru budete mať v izbe, tým lepšie sa vám bude maľovať.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku