Citrón, orechy, alkohol

Citrón, orechy, alkohol

Čo sa stane, ak ich pridáte do prania?

Prací prášok nie vždy na všetko stačí sám. Či už je to škvrna od atramentu, fľak od hrdze, alebo biele tričko meniace sa na šedé. Netreba okolo toho robiť zbytočne veľkú vedu, stačí siahnuť po desaťročiach osvedčených domácich receptoch. Citrón, sóda bikarbóna, alkohol, mydlové orechy: ako využiť tieto „suroviny“ pri praní? Možno vás ich sila prekvapí.

Mydlové orechy pre citlivú pokožku

Škrupinám plodov z exotického stromu Sapindus Mukorossi hovoríme mydlové orechy. Táto rastlina sa vyskytuje najmä v oblastí pohoria Himalájí a miestni ju pri praní používajú už stáročia. Obsahuje totiž prírodný saponín, ktorý dokáže rozpustiť nečistoty a je veľmi šetrný k prírode a ľudskej pokožke. Stačí zabaliť pár orechov do ľanové vrecka, dať do práčky a potom nechať vysušiť. Následne ich môžete použiť ešte tri- či štyrikrát. Tento prací prostriedok je skvelou náhradou za štandardné prášky najmä pre ľudí s precitlivenou pokožkou, ekzémami či psoriázou.

Alkoholom proti atramentovým škvrnám

Najmä mamy školákov majú s tým bohaté skúsenosti – škvrny od atramentu. Ako sa ich zbaviť? Silný biely alkohol, ako vodka či lekársky lieh vám s tým pomôžu: na stopy po pere či atramente nalejte alkohol, postihnuté miesto dôkladne vydrhnite a nechajte močiť vo vode. Následne toto oblečenie operte a po atramentových škvrnách nebude ani stopy.

S octom zabijete dve muchy jednou ranou

Ocot je skvelým bojovníkom proti vodnému kameňu či zápachu. Veľmi účinne však rozpúšťa nielen vodný kameň, ale tiež iné nečistoty, s ktorými si bežný prací prostriedok neporadí. Ocot však do prania nepridávame na začiatok, ale až na konci. Najlepším riešením je naliať 100 ml do nádržky s avivážou tesne pred posledným pláchacím cyklom. Okrem bielizne vám pomôže vyčistiť i práčku – odstráni vodný kameň a tiež nepríjemný zápach zatuchliny.

Ocot je skvelým bojovníkom proti vodnému kameňu či zápachu

Ústnou vodou proti potu

Nie každú ústnu vodu je vhodné použiť do prania, siahnite po výrobkoch s alkoholovým základom a bez cukru. Hrnček tohto dentálneho pomocníka môžete pridať počas prania cez nádržku na pracie prostriedky. Ústnu vodu odporúčame použiť najmä pri veľmi prepotenom oblečení – dodá mu výraznú sviežu vôňu a šaty zbaví baktérií. Okrem toho pomôže i s čistením bubnu v práčke.

Esenciálnym olejom proti baktériám a plesniam

Levanduľa, pamajorán, citronela, eukalyptus. Esenciálne oleje prinášajú nielen pestrú a očarujúcu paletu vôní, ale aj spôsob, ako nechemickou cestou bojovať proti baktériám a plesniam. Stačí pridať pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja do nádržky na prací prostriedok. Vaša bielizeň i práčka tak budú šetrnou formou dezinfikované a zároveň získajú krásnu vôňu. Je však pravdou, že takýto prací prostriedok je pomerne nákladný. Iným, úspornejším riešením je zmiešať olej s vodou, naliať ho do rozprašovača a po vypraní bielizeň nastriekať.

Dezinfekcia handier sódou bikarbónou

Zvyknete prať handry, rohože či návleky na mop? Aby ste sa úplne zbavili nepríjemného zápachu a tieto textílie vydezinfikovali, stačí pridať sódu bikarbónu do prania. Nasypte ju do nádržky s pracím práškom, približne pol hrnčeka tohto kuchynského pomocníka a nepríjemnému zápachu odzvonilo. Sódu bikarbónu môžete rovnako použiť ako pohlcovač pachu v chladničke.

Citrónová šťava ako bielidlo

Čerstvá citrónová šťava má výrazné bieliace účinky, preto ju odporúčame používať iba pri praní bielej bavlnenej bielizne. Najmä takej, na ktorej sú škvrny, bielu farbu pomaly vymieňa za šedá či sú na nej nepríjemné fľaky od hrdze. Pridajte približne hrnček citrónovej šťavy do nádržky s pracím prostriedkom hneď na začiatku prania. Ak máte pocit, že fľaky na vašom bielom oblečení sú príliš zažraté, ešte pred praním ich môžete natrieť citrónovou šťavou a vydrhnúť. Aj takto môžete účinne a zároveň šetrne – k prírode i vašej peňaženke – bojovať proti fľakom.

Čerstvá citrónová šťava má výrazné bieliace účinky
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Praktické tipy ako sa najesť lacno, ale zároveň zdravo
Praktické tipy ako sa najesť lacno, ale zároveň zdravo