domáci osviežovač vzduchu

Citrón, rozmarín či pomaranč?

Vyrobte si osviežovač vzduchu, máme pre vás 4 tipy

Vianoce sú magické nielen vďaka momentom nekonečnej pohody a chvíľam strávených s rodinou, ale aj krásnym vôňam – medovníčky v rúre, čerstvé ihličie, šťavnaté mandarínky či neskrotná ryba. Ak sa už neviete dočkať, môžete si tieto vône nahradiť niečím iným, no rovnako príjemným. Pripravili sme pre vás 4 tipy na domáci osviežovač vzduchu: iba prírodné suroviny a žiadna chémia. Vyskúšate?

Citrónovo-rozmarínový osviežovač

Vyrobiť si domáci osviežovač vzduchu je niekedy neuveriteľne jednoduché. Na tento vám postačí citrón, vanilkový lusk a rozmarín. Keby ste chceli experimentovať, smelo do toho – môžete skúsiť aj iné bylinky, napríklad mätu, prípadne prihodiť celú škoricu. Ako na to? Dajte si variť približne štvrť litra vody, nakrájajte citrón na tenšie plátky a spoločne so všetkými surovinami povarte približne 6 minút. Po odstavení nechajte túto voňavú zmes chvíľu vychladnúť a potom ju nalejte do malej fľaštičky či peknej vázy. Najväčšou výzvou pri tomto návode bude to, aby vám tento osviežovač nikto nerozlial.

citrón a rozmarín

Osviežovač z pomarančových šupiek

Aj vy počas zimy sušíte pomarančové šupky na radiátore, aby vám krásne rozvoňali domov? Na podobnom princípe funguje i tento osviežovač vzduchu. Budete potrebovať pomaranč, starú plechovku, kahance, obľúbený esenciálny olej a prípadne klinčeky. Pomaranč prekrojte napoly a zatiaľčo budete vyjedať z neho dužinu, dajte si variť vodu vo veľkom hrnci. Keď zovrie, do hrnca vložte plechovicu a do nej kahance zbavené knôtov a prípadne aj plechového obalu. Roztopte vosk, pridajte trochu esenciálneho oleja, uložte knôt na dno vydlabanej polky pomaranča a vylejte do nej obsah plechovky. Nechajte vosk vychladnúť a približne po 30 minútach sa môžete tešiť z úžasnej pomarančovej sviečky. Ak chcete vôňu zintenzívniť, do šupky môžete napichať klinčeky.

osviežovač z pomnarančových šupiek

Škoricová sviečka

Pri výrobe domáceho osviežovača si môžete vyskúšať aj svoje remeselné zručnosti. Budete potrebovať hrubú sviečku, nech má priemer aspoň 6 cm, a veľa paličiek škorice, približne 15. Vaším cieľom je sviečku „obmotať“ škoricou po celom obvode – šikovnejší to môžu skúsiť bez použitia lepidla pomocou špagátika, ostatní ocenia pomoc tavnej lepiacej pištole. Keď bude táto krásne aromatická korenina obopínať celú sviečku, zapáľte ju a užívajte si vôňu, ktorú z nej vydoluje teplo.

škorica ako krásne aromatická korenina

Grapefruit so škoricou

Šupky z grapefruitu môžete tiež využiť pri výrobe domáceho osviežovača vzduchu. Ako na to? Dajte si variť vodu, do ktorej pridáte šupku, celú škoricu a niekoľko kúskov nového korenia. To môžete vymeniť aj z muškátový oriešok. Keď sa táto zmes začne variť, znížte teplotu alebo zmenšite plameň a tešte sa z toho, ako vám krásne vonia domov. Samozrejme, roztok môžete neskôr preliať do dózičky či inej nádoby a dať si ho do obývačky či spálne. Máte aj vy tip na domáci osviežovač vzduchu, na ktorý nedáte dopustiť? Podeľte sa oň s nami v komentároch.

grapefruit so škoricou krásne prevonia

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Svätý Mikuláš
Svätý Mikuláš