Čo je dobré vedieť o proteínoch

Čo je dobré vedieť o proteínoch

Proteínové tyčinky, proteínové nápoje, prášky či koláčiky na nás vykúkajú už aj z regálov bežných obchodov. Ešte pred nedávnom sa spájali proteíny výhradne s kulturistikou a športom, dnes sú všade. Dokonca ich niekde primiešavajú aj do detských jedál.

Čo sú to proteíny?

Proteíny sú bielkoviny. Spolu s tukmi, sacharidmi a ďalšími látkami sú základnou výživnou zložkou pre naše telo. Ich hlavná funkcia je stavebná. Sú nevyhnutné pri budovaní, regenerácii a správnom fungovaní buniek aj tkanív. Rovnako však aj tvorba hormónov, enzýmov, protilátok či náš imunitný systém by bez nich nedokázal fungovať.

Sú tvorené reťazcami aminokyselín. Niektoré druhy aminokyselín nevyhnutných pre život si náš organizmus nedokáže sám vyrobiť a potrebuje ich prijímať v strave. Preto je dôležité prijímať pestrú stravu bohatú na bielkoviny. Bielkoviny môžu byť rastlinné a živočíšne. Rozdiel medzi nimi je v zastúpení dôležitých aminokyselín. Živočíšne bielkoviny nájdeme v mäse, vaječnom bielku, mlieku, morských plodoch a rybách. Rastlinné bielkoviny nájdeme hlavne v strukovinách a orechoch, vo väčšine ovocia a zeleniny je ich obsah veľmi malý.

V klasickej pestrej strave by mali byť vyvážené všetky základné stavebné látky. Ľudia, ktorí neprijímajú živočíšne bielkoviny (napríklad – vegetariáni, vegáni a podobne) musia byť v svojej strave o čosi dôslednejší a nápaditejší oproti bežným konzumentom. Preto štandardne vegánska a vegetariánska kuchyňa je bohatá na využitie celej škály strukovín (červená šošovica, fazuľa, cícer, sója…). Rovnako si na stabilný príjem bielkovín musia dávať pozor aj ľudia so zvýšenou spotrebou energie (športovci, manuálne pracujúci a podobne), tí okrem bežnej stravy často siahajú aj po proteínových doplnkoch.

Nedostatočný prísun proteínov spomaľuje celkový metabolizmus. Preto aj pri diétach sa odporúča staviť na vyváženú stravu s dostatkom bielkovín. Tie stimulujú rast a regeneráciu svalstva, podporujú spaľovanie tukov z tukových zásob a pomáhajú regulovať hladinu inzulínu v krvi.

Aktuálne je na trhu mimoriadne široká ponuka proteínových výživových doplnkov. Väčšina proteínov je vyrábaných zo srvátky, hovädzieho mäsa, vajec alebo sóje. Rovnako ako pri všetkom, odporúčame čítať aj pri proteínových doplnkoch etikety. Aby ste neboli prekvapení, že proteínová tyčinka, po ktorej ste siahli v dobrej viere ako po zdravej a výživnej alternatíve po cvičení môže byť kalorickejšia bomba ako hociktorá bežná sladkosť.

TEMPOtip: Proteínovým práškom je možné nahradiť napríklad aj múku. Ak by ste chceli mať istotu, že vaša sladkosť bude naozaj bohatá na bielkoviny neváhajte si ju pripraviť sami doma.

sladkosť bohatá na bielkoviny
0 0 hlasov
Hodnotenie článku