Ce trebuie făcut pentru ca dovlecii decorativi să reziste cât mai mult

Čo robiť, aby dekoratívne tekvice vydržali čo najdlhšie

Dekoratívne tekvice sú skvelou jesennou ozdobou a dokážu priniesť kúsok prírody i domov. Dopestovať ich dokáže i menej skúsený záhradkár, nevyžadujú si totiž žiadnu špeciálnu starostlivosť. Problém však môže nastať pri zbere či po ňom – vtedy dekoratívne tekvice pomerne často plesnivejú či zahnívajú. Ako sa tomu vyhnúť a čo pomôže plodom, aby vydržali čo najdlhšie v dobrej forme?

Prevencia predĺži život dekoratívnych tekvíc

V prípade, že necháte okrasné tekvice rásť na zemi, stačí daždivý týždeň a plody zvyknú zahnívať. Ako sa tomu vyhnúť? Skúsiť môžete dva účinné spôsoby, prvým je podložiť tekvičky suchou slamou či hrubšími drevenými pilinami. Toto opatrenia však pri vytrvalých dažďoch pomerne rýchlo stratí svoju účinnosť. Preto lepším, i keď náročnejším, riešením je vytvoriť pre ne drevený rošt, z ktorého budú visieť. Prípadne ich môžete pestovať tak, aby sa popínali po plote, altánku či inej konštrukcii, napríklad kari rohoži. Vďaka tomuto opatreniu budú mať dostatok vzduchu a tiež miesta pre svoj rast, takže budú nielen v dobrej forme, ale premietne sa to rovnako na ich krajšom vzhľade.

Správny čas zberu dekoratívnych tekvíc

Aby tekvice zvládli dlho plniť svoju dekoratívnu funkciu, treba si vybrať správny čas zberu. Plod musí byť dozretý, ako to však spoznať? Veľa nám napovie stonka okrasnej tekvice: ak je výrazne zelená a lesklá, ešte radšej počkajte. Naopak, keď sa jej farba zmenila na hnedastú či zažltnutú, stopka je tiež popraskaná a vysušená, je správny čas. Overiť si ho môžete i zaklopaním na tekvicu. Ak počujete dutý zvuk, môžete sa pustiť do toho. Alebo ešte nie? Ďalšou podmienkou toho, aby vám okrasné tekvičky dlho vydržali, je zberať ich počas suchého, slnečného počasia. Ostrým nožíkom či nožnicami odstrihneme stopku tak, aby ostala čo najdlhšia. Pokojne, nech 3, 4 centimetre ostanú na plode. Ostrý nástroj je tiež dôležitý, ak by sme použili tupý „žabyklač“, vytvoríme vstupnú bránu pre rôzne mikroorganizmy, ktoré spustia hnilobný proces.

Správny čas zberu dekoratívnych tekvíc

Dekoratívne tekvice dosušte

Výhodou je, ak po zbere bude nasledovať ešte niekoľko dní suché a slnečné počasie. Okrasné tekvice by sme totiž mali nechať ešte niekoľko dní preschnúť na terase či pod strechou altánku, pokojne ich môžete poukladať i na rošt, aby vzduch prúdil tiež zospodu. Toto je prvotné vysušenie, tým sa to však nekončí. Výborným spôsobom, ako ich dosušiť, je vystlať drevenú debničku napríklad suchou slamou, tekvice poukladať v jednej vrstve a na týždeň, pokojne i dva, ich umiestniť do teplej miestnosti so suchým vzduchom. Mäkký podklad zabráni obitiu plodov, a tak predĺži ich životnosť. V prípade, že dekoratívne tekvice chcete dlhodobo skladovať, využite chladnejšie priestory, kde sa teplota pohybuje od 10 – 15 °C, no zároveň je tu sucho a teplota sa výrazne nemení.

Tomuto sa radšej vyhnite

Keď špajdľou prepichnete chlieb ešte predtým, ako ho vložíte do rúry, lepšie sa vám prepečie. Mnohí ľudia si myslia, že rovnaký princíp funguje i pri sušení tekvíc. Opak je však pravdou, narušením šupy vytvoríte spomínanú vstupnú bránu pre vstup neželaných mikroorganizmov. Ďalším trikom môže byť nastriekanie plodov priesvitným lakom. Tu však môže vzniknúť problém, keď tekvice nie sú dostatočne vysušené, lak zakonzervuje vlhkosť a tá nemá kam unikať. Vďaka tomu začínajú tekvice hniť zvnútra. Tiež neodporúčame plody pri dekorovaní skladať na seba. Áno, takáto dekorácia azda vyzerá aj krajšie, no tekvice na seba tlačia, vďaka čomu začínajú pomerne skoro mäknúť, a tým sa hnilobný proces výrazne urýchľuje. Ak si dáte na toto pozor, dekoratívne tekvice zvládnu zdobiť vašu domácnosť počas dlhej časti jesene.

Tomuto sa radšej vyhnite
0 0 hlasov
Hodnotenie článku