aby mali deti nohy v teple

Čo robiť, aby mali deti nohy v teple?

Tieto tri veci NIKDY!

Kúpili ste dieťaťu poriadne drahé zimné topánky, na pančušku mu navliekate ešte jednu ponožku pre istotu, prídete domov zo zimnej prechádzky a dieťa má nohy ako dva kusy ľadu? Premýšľate, čo robíte nesprávne? Poradíme vám.

Chodidlá sú prirodzene chladnejšie ako iné časti tela. Sú ďaleko od srdca, cievy v nich sú tenšie, chodíme s nimi po zemi, vďaka čomu sa ochladzujú a pri pobyte v topánkach sa nemajú veľmi ako zohriať. Menšie deti vás na studené nohy neupozornia, väčšie vám dajú nepohodlie patrične najavo. Prečo sú vlastne ľadové nohy nebezpečné?

Spôsobia totiž stiahnutie ciev v tele – aj v sliznici nosa. Tá je potom málo prekrvená a je doslova rajom pre baktérie a vírusy, ktoré sa môžu na nej jednoduchšie uchytiť. Potom nám tečie z nosa, najskôr vodička (to sú rozpadávajúce sa bunky, ktoré sa snažia situáciu zachrániť, neskôr sople (to je vlastne hnis, produkt bielych krviniek, ktoré takto bojujú s infekciou) a prechladnutie je na svete. Samozrejme, studené nohy sa nerovnajú automaticky chorobe, ak však dieťa nie je otužilé, býva často choré, má oslabenú imunitu či je unavené alebo stresované, chladné chodidlá sú skvelým spúšťačom choroby. Čo teda NErobiť?

1. Vrstvenie

Do topánky patrí jedna vrstva textilu – buď ponožka, ALEBO pančuška, nikdy nie oboje. Ak je dieťaťu chladno, resp. má tenšie podrážky na topánke, no ešte sa na pevnú zimnú obuv necítite (lebo len koketuje so samostatnou chôdzou), investujte radšej do vlnených vložiek do topánok, ktoré výborne izolujú odspodu a zabezpečia príjemnú mikroklímu aj v tenšej topánočke. Ak dieťaťu nohu zafixujete v dvojitej textilnej membráne, nedokáže ňou ani správne hýbať a tým pádom je aj jeho chôdza výrazne sťažená. A nohy, samozrejme, studené.

2. Prílišné obliekanie

Nátelník, pančušky, tričko, mikina, ponožky, tepláky, sveter, bundička, čiapka? V žiadnom prípade! Ak dieťa zabalíte do XY vrstiev, je obmedzené v bezpečnom pohybe (napríklad často nedokáže zdvihnúť ruky a vďaka tomu „bezpečne“ dopadnúť na zem pri náhodnom páde), alebo mu znižujete imunitu tým, že ho zbytočne prehrievate. Ďalším aspektom sú studené ruky a nohy – krv jednoducho v tele, ktoré je omotané do tkanín, nedokáže tak dôkladne cirkulovať a začarovaný kruh pokračuje – veď má studené ruky, určite mu je zima – a pridáte ešte šálik či nebodaj deku. Ak nie je 20 stupňov pod nulou, takéto nad-obliekanie naozaj nie je nutné. A ak aj veľmi mrzne, investujte radšej do kvalitných materiálov s termoregulačnými vlastnosťami – merino tričko ako nátelník (s dlhým rukávom), vlnený sveter (pravá vlna, nie akryl!) a softshellový overal, prípadne overal z merina, ktorý prirodzene odpudzuje nečistoty a vlhkosť a je pritom dokonale tenučký a prispôsobivý.

3. Tesné topánky

Kladieme veľký dôraz na ohybnosť podrážky, pevnosť päty či protišmykovú podrážku, no občas sa pozabudneme a nôžku v topánke poriadne stiahneme, veď predsa, aby sa dieťaťu nevyzúvala. Príliš tesná topánka, ktorá obopína členok aj priehlavok tak tesne, že do nôžky neprúdi dostatok krvi, má za následok nižšie prekrvenie a v dôsledku neho aj podchladenie nohy. Topánky by mali byť preto v správnej veľkosti a v kvalitnom strihu – aby sa dali dobre upevniť, nešmýkali sa z nohy, no zároveň sa v nich mohla noha dostatočne pohybovať. Je to dôležité aj pre hrubú motoriku a vývoj chôdze, nielen pre správnu teplotu tela.

Chodidlá sú prirodzene chladnejšie ako iné časti tela
0 0 hlasov
Hodnotenie článku