Čo robiť, keď sa na horách blíži búrka?

Čo robiť, keď sa na horách blíži búrka?

Toto nepodceňte!

Najmä počas letných mesiacov vie búrka poriadne prekvapiť. Občas síce doslova visí vo vzduchu a nakoniec sa nič nedeje, ale niekedy sa „z ničoho nič“ odrazu zotmie a privalí sa doslova katastrofa. Búrky rozhodne netreba podceňovať, okrem „nepravdepodobného“ nebezpečenstva zásahu bleskom, je totiž hrozbou aj silný vietor, dážď, ochladenie a v závislosti od toho, kde sa nachádzate môže búrka spôsobiť aj ďalšie komplikácie. Preto akonáhle sa začne zmrákať, je vhodné pred búrkou urobiť opatrenia.

Samozrejme, závisí od toho, kde sa nachádzate a aké máte možnosti. Najväčšie nebezpečenstvo pri búrke hrozí na horách, veľkých otvorených plochách, pri vode a na miestach, kde nie je možné bezpečne sa ukryť. Aj v aute, či dome je vhodné zatvoriť okná, ale oproti otvorenému priestranstvu ste v podstatne väčšom bezpečí.

Dôležitá je vždy príprava a plánovanie

Najlepšie je sa do búrky nedostať. Preto počas teplých letných dní, okrem toho, že si poriadne pozriete predpoveď počasia, vyštartujte na túry vždy veľmi skoro. Je dôležité, aby ste v skorých poobedných hodinách už boli v bezpečnej zóne. Ak by sa aj nejaká tá búrka dovalila, vy už budete mimo ohrozenia.

Predpoveď počasia nepodceňujte ani mimo letných mesiacov a nezabudnite na to, že na horách sa počasie vie zmeniť doslova z minúty na minútu. Nevyhnutné je aj náhradné, teplé oblečenie, ktoré je vhodné mať zbalené vo vodeodolnom obale a pršiplášť či nepremokavá bunda. Búrka vie zo sebou totiž okrem dažďa priviesť aj značné dlhodobejšie ochladenie. Hoci práve v lete je veľmi lákavé vybehnúť si na ľahkú túru len v tielku, kraťasoch a s fľašou vody, búrka vie nepríjemne prekaziť túto idylku a doslova aj počas letných mesiacov môžete skončiť s podchladením. Horší prípad je zásah bleskom. Za posledné roky stúpol počet týchto prípadov. Prevažne nejde o priamy zásah, ktorý je pre človeka smrteľný, ale o zásah do zeme. Tým, že človek je tiež vodičom a má tu smolu, že sa vyskytne v blízkosti úderu blesku, môže ním časť výboja prejsť. Preto akonáhle sa približuje búrka, treba sa čo najskôr dostať mimo nebezpečných zón.

Dôležitá je vždy príprava a plánovanie

Bezpečnostné opatrenia

Ak už naozaj nestíhate, urobte aspoň v rámci možnosti bezpečnostné opatrenia. V žiadnom prípade sa neskrývajte na hrebeni hôr, skalách, pod skalnými prevismi, v jaskyniach, osamotenými stromami alebo vo vode. Tieto miesta okrem toho, že sú prudko vodivé, aj najčastejšie priťahujú blesky. Zvyčajne. kým príde búrka, máte aspoň pár minút. Štandardne sa počíta, že vzdialenosť medzi bleskom a hromom je každé 3 sekundy – 1km, preto už pri prvom blesku je vhodné čo najrýchlejšie opustiť hrebeň aj rizikové miesta. Podľa možnosti je vhodné ukryť sa čo najnižšie ako sa len dá, ideálne v poraste. Minimalizovať svoj kontakt so zemou a čo najmenej vytŕčať.

Odporúčaná poloha je po čupiačky so sklonenou hlavou s nohami na izolante. Poslúži ruksak alebo karimatka. V žiadnom prípade si nelíhajte. Ak sa počas búrky pohybujete, robte čo najmenšie kroky. Ideálne je aj zbaviť sa kovových predmetov ako sú paličky, mačky, bicykel a odložiť ich v bezpečnej vzdialenosti min 5 metrov, ideálne viac. Snažte sa búrku prečkať v pokoji a pokračovať v pohybe až po jej úplnom odznení. Nezabúdajte aj na riziká ako sú mokrá zem, tráva, kamene, korene a podobne, aby ste si nakoniec v strese už po búrke nespôsobili nepríjemné zranenia banálnymi pádmi na šmykľavom teréne.

TEMPOtip: Časté odporúčania sa týkajú vypnutia mobilného telefónu. Nové výskumy však uvádzajú, že je vhodnejšie telefón umiestniť do izolantu do ruksaku a nechať ho zapnutý. V problémových situáciách si aspoň dokážete rýchlejšie zavolať pomoc.

Bezpečnostné opatrenia
5 1 vote
Hodnotenie článku