Čo robiť v záhrade počas jesene?

Čo robiť v záhrade počas jesene?

Zaháľať nebudete

Práce v záhrade sa nekončia zberom úrody, aj s prichádzajúcou jeseňou je stále čo robiť. Či už patríte medzi začínajúcich, alebo skúsenejších záhradkárov, pripravili sme vám zoznám prác, ktoré môžete robiť i v októbri. Ktoré to sú?

Na začiatok si zoberte do parády trávnik

Ak máte v záhrade ovocný sad či iné listnaté stromy, trávniku dajú poriadne zahrať. Počas slnečných dní bránia svojimi korunami slnečným lúčom, aby prenikli na trávu, a počas jesene zhadzujú na trávnik zase lístie. Teraz je ten správny čas, aby ste opadané listy pohrabali, môžete ich však nahrnúť ku koreňom jednotlivých stromov, vďaka čomu budú mať v zime nielen izolačnú vrstvu, ale tiež dostatok živín. Odporúčame ich však zaťažiť napríklad čečinou, aby ich vietor nerozfúkal.

Potom zoberte do ruky pílku

Mimo vegetačného obdobia rastlín a stromov sa odporúča ich orez, prípadne výrub. Ak chcete vyrúbať chorý strom, môžete tak urobiť iba mimo vegetačného obdobia, t. j. od 1. októbra do 31. marca. Jeseň je tiež ideálna na to, aby sme prevzdušnili okrasné rastliny či kríky. Vďaka jesennému orezu budú na jar plné sily: okrasným rastlinám pomôžeme nožnicami zbaviť sa odkvitnutých kvetov a súkvetí. Z kríkov zase odpílime či odcvakneme iba suché alebo poranené konáre a ich výhonky.

Mimo vegetačného obdobia rastlín a stromov sa odporúča ich orez

Venujte pozornosť i ružiam

Tuhé zimy sú pre ruže veľkou skúškou. Táto rastlina je na chlad veľmi háklivá, našťastie jej však dokážeme pomerne jednoducho pomôcť. Už pred príchodom prvých mrazov by sme mali stromčekové ruže ochrániť pred nízkymi teplotami – ideálne netkanou textíliou, napríklad jutovým vrecom. Aby bola ochrana ešte účinnejšia, textílie zvnútra naplňte slamou. Ak máte v záhrade tiež kríčkové ruže, tie zahrňte zeminou, kompostom či mulčovaocu kôrou asi do výšky 25 – 30 cm okolo kmeňu, ochránime ich tak pred mrazom.

Ani s pestovaním nemusí byť koniec

Ak máte upratané hriadky po letnej úrode, máme pre vás dobré správy: pestovať môžete i počas jesene. Ktoré plodiny sú vhodné do chladnejšieho počasia? Medzi mrazuvzdornú zeleninu patrí napríklad ružičkový kel či pór. Ten je vhodné tiež zahrnúť zeminou či kompostom ako ruže. Ak ste začiatkom jesene vysiali ďalšie plodiny, vyplejte okolo nich burinu, ktorá by im mohla brániť v raste.

Namnožte si trvalky

Máte v záhrade otužilé trvalky? Práve chladné jesenné počasie je ideálne na ich množenie. Stačí rozdeliť väčší trs napríklad rýľom či nožom na dve menšie časti a opäť zasadiť. Dôležité však je, aby trvalky, ktoré sa chystáte deliť, boli už odkvitnuté.

Nezabudnite nastlať pôdu

Nastielanie alebo aj mulčovanie pôdy má najmä praktický význam. Skúsenejší záhradkári vedia, že ak pokryjú hriadky vrstvou mulču, prinesie im to viacero výhod: od zabráneniu erózie pôdy cez reguláciu teploty až po obohatenie pôdy o živiny. Ako nástielku môžete použiť viacero materiálov, ak si vyberiete mulčovaciu kôru, tak nastielanie splní i estetickú funkciu. Použiť však môžete opadané lístie (zaťažte ho čečinou, aby ho vietor nerozfúkal), pokosenú trávu, ale tiež kartóny bez lepiacej pásky. Nástielku je vhodné pokropiť trochou vody.

Nezabudnite nastlať pôdu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku