Čo robiť v záhrade v marci

Čo robiť v záhrade v marci?

Máme pre vás pracovný zoznam

Využite dni s dobrovoľnou karanténou na práce, ktoré vám dodajú energiu. Strávite čas na čerstvom vzduchu a ak vám bude priať počasie, aj na slniečku, dobijete si zásoby vitamínu D a urobíte niečo aj pre svoju záhradu. V marci je už totiž v záhrade čo robiť – najmä v tej okrasnej. Tak poďme na to.

Odstráňte ochranu pred mrazom

Okrasné rastliny prezimujúce vonku zasadené v zemi (trvalky) poškodí len silnejší mráz, ktorý už v tomto období neočakávame. Môže sa opätovne ochladiť okolo 15. mája, ako to býva zvykom, väčšinou však ide o prízemné mrazíky, ktoré sú nebezpečné najmä pre vykúkajúcu zeleninu a letničky, prípadne rastliny v nádobách, ktoré sme veľmi skoro premiestnili von na letnenie.

Keďže sa rastliny v tomto období prebúdzajú zo zimného spánku, postupne odstraňujte čečinu a lístie, ktoré ich chránilo pred mrazom. Od konca marca až v apríli už môžete odkrývať aj ruže a postupne odstraňovať čečinu aj z ostatných pozakrývaných záhonov.

TEMPOtip: Materiál, ktorý ste použili na zazimovanie – teda čečinu, lístie alebo inú ochranu rastlín (napr. noviny na ruže) odporúčame až do polovice mája nevyhadzovať. Ak by sa ešte vyskytli neskoré jarné mrazy, budete ju mať k dispozícii. V tomto období by ste totiž novú nástielku hľadali tažko.

Odkryté rastliny skontrolujte, či prežili zimu a či ich neohrozujú škodcovia. Pôdu môžete prekypriť a  odburiňovať.

Rozmnožte si krásu snežienok

V teplejších oblastiach už odvkitajú snežienky. Keď odkvitnú úplne, no majú ešte zelee listy, môžete ich rozsadiť a tým pádom rozmnožiť. Na takúto aktivitu si vyberte deň po daždi, prípadne pôdu v dostatočnom predstihu poriadne zalejte, aby ste rastliny pri vyberaní nepoškodili – najmä ich cibuľky. Na podobratie použite vidly a trs rozsaďte a rozsadené trsy opäť dôkladne zalejte. Nemusíte sa báť, ak uvidíte listy o pár dní usychať. Je to normálne a dobré znamenie. Cibuľky si naspäť vťahujú živiny zo zelených častí, aby mohli budúci rok prekvapiť opäť v plnej kráse a privítať jar ako jej prví poslovia.

Rozmnožte si krásu snežienok
Viac článkov
Domáce recepty proti nádche
Domáce recepty proti nádche