Čo znižuje libido

Čo znižuje libido a pomáhajú naň afrodiziaká?

Sexualita je neoddeliteľnou súčasťou partnerského vzťahu – chuť milovať sa však môže byť rozdielna. Hoci muži majú podľa výskumov chuť na sex častejšie ako ženy – čo je vo veľkej miere spôsobené aj genetickými preddispozíciami –, u žien hrá rolu množstvo faktorov, ktoré na libido majú vplyv. Čo všetko znižuje chuť na svojho partnera a dokážu viac pomôcť afrodiziaká, alebo rozhovor či odborná pomoc?

Aké libido je normálne?

Všetci sme jedinečné osobnosti, ktoré majú iný pohľad na svet, iné osobnostné predpoklady a tiež individuálne sexuálne potreby. Pre niekoho tak môže byť prirodzené milovať sa so svojím partnerom každý deň, pre iného niekoľkokrát za mesiac. Výskumy ukazujú, že muži majú sexuálny apetít vyšší ako ženy, je to dané geneticky: sú stvorení na to, aby dokázali oplodniť čo najväčšie množstvo žien. U ženskej populácie v otázke libida zohráva úlohu množstvo faktorov, ktoré si spomenieme nižšie. Libido môže mať tak každý iné, pre každého je teda otázka sexuality individuálna.

Čo znižuje libido

Existuje množstvo faktorov, ktoré dokážu negatívne či pozitívne ovplyvniť libido. Prvým z nich je vek: je prirodzené, že mladší ľudia majú intenzívnejší vzťah k sexu. Ten sa však postupom času mierne či výraznejšie znižuje: opäť, je to individuálne. Tiež tu zohráva svoju úlohu fáza vzťahu – čerstvo zamilované páry vyhľadávajú intímne chvíľky častejšie ako páry, ktoré sú spolu niekoľko rokov. To je prirodzené. Negatívny vplyv na libido, bez ohľadu na dĺžku trvania partnerského života, môže mať monotónny vzťah: stále to isté miesto, stále tá istá poloha, stále ten istý čas.

Toto do veľkej miery môže byť spôsobené aj rodičovskými povinnosťami. Keď vám do života vstúpi dieťa, mnoho vecí sa zmení – príležitosť na milovanie môže byť jednou z nich. Okrem toho nesmieme zabudnúť ani na obrovské hormonálne zmeny, ktoré ženy zažívajú po pôrode. Tiež tu hrá úlohu aj dojčenie, ktoré dokáže znížiť libido. Zabúdať však nesmieme ani na fázu menštruačného cyklu, zatiaľ čo mužov neovplyvňuje, ženy majú najväčšiu chuť v čase ovulácie, teda v období, keď majú svoje plodné dni.

Svoju úlohu tu tiež zohrávajú aj vonkajšie faktory. Za zníženým libidom môže stáť napríklad stres, celková nepohoda vo vzťahu či časté hádky. Negatívne pod chuť na milovanie sa môžu podpísať aj rôzne ochorenia, u mužov je to často erektilná dysfunkcia, za ktorú sa hanbia, u žien to môžu byť napríklad ženské ochorenia. Nezanedbateľný vplyv na libido voči svojmu partnerovi má tiež nevera – či už skrývaná, alebo odhalená.

Ako riešiť problémy s libidom?

Nie je ničím nezvyčajným, keď partneri riešia problémy s libidom afrodiziakami: jedlom alebo aj dávkou alkoholu. Samozrejme, tieto prostriedky majú na sexualitu svoj vplyv, v zásade však iba odstraňujú dôsledok a neriešia príčinu. Teda nie sú rozhodujúce. Dôležitejšie ako jedálny či nápojový lístok je, aby partneri cítili k sebe lásku a boli jeden pre druhého príťažliví.

Tiež by si mali tento problém medzi sebou odkomunikovať: partner často netuší, že partnerka prežíva ťažkým obdobím – spôsobeným hormonálnymi zmenami alebo ťažkou životnou situáciou –, ktoré sa podpisujú na jej libide. Oplatí sa tiež skúsiť oživiť sexuálny život niečím novým. V prípade, že ani to nepomôže, je na mieste vyhľadať odbornú pomoc. Tu je však potrebné, aby záujem o ňu mali obe strany. V opačnom prípade aj pomoc od najväčšieho profesionála môže dopadnúť na neúrodnú pôdu.

Ako riešiť problémy s libidom
0 0 hlasov
Hodnotenie článku