Detské pomôcky

Detské pomôcky, pred kúpou ktorých by sme mali pouvažovať

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký vplyv na vývoj dieťaťa majú rôzne pomôcky, ktorými si uľahčujeme denno-denné fungovanie, starostlivosť o dieťa či výchovu? Odrážadlá, chodítka, hojdacie kresielka, hopsadlá… To všetko ovplyvňuje psychomotorický vývoj dieťaťa už od útleho veku. Ako? Pri nesprávnom alebo príliš častom používaní skôr negatívne.

Hojdacie kresielka

Mnohé mamičky si ich nevedia vynachváliť. Použiť sa dajú už pri novorodencoch, ktorí sú v kresielku spokojní, dokážu tam dokonca sami zaspinkať a baví ich pozorovať svet často aj dlhé hodiny. Dôležité však je dbať na správnu polohu dieťaťa. Drobec, ktorý ešte samostatne nesedí (to znamená, že sa neposadil sám zo šikmého sedu), by nemal tráviť viac ako pár minút denne v sede. Ideálne by sa nemal posadzovať vôbec. Do troch mesiacov by sa pri manipulácii s dieťaťom mala využívať výlučne horizontálna poloha. Na brušku na pevnej rovnej podložke, na chrbátiku na pevnej, no mäkkej podložke bez vankúšov (vyvýšená poloha, rovnomerná šikmá rovina, nie hlava či pol tela podložené vankúšom) sa odporúča po jedle alebo pri deťoch trpiacich refluxom).

Hojdacie kreslá často imitujú sedenie – dieťa opierajú pod zadkom a nefixujú hlavičku v správnej polohe. Dieťa nemá príliš veľa možností na slobodný pohyb a nemá ani motiváciu. Všetko dostane ako na podnose, často mu ešte nad hlavičkou poletujú hračky na kolotoči. Pri dlhodobom a častom používaní sa môže spomaliť jeho psychomotorický vývoj. Samozrejme, používané v striedmej miere, keď sa potrebujete osprchovať, rýchlo niečo uvariť alebo sa postarať o staršie deti, kresielko neuškodí, práve naopak, veľmi pomôže.

Hojdacie kreslá často imitujú sedenie

Chodítka a hopsadlá

Chodúľky či chodítka, rôzne pomôcky na tlačenie, hopsadlá (popruh s „hojdačkou“ do ktorej dieťa zavesíte na laná medzi zárubne a dieťa poskakuje) nie sú užitočnými pomôckami pre urýchlenie nácviku správnej chôdze. Dieťa vďaka nim môže trpieť preťažením chrbtových a brušných svalov v dôsledku nesprávneho držania tela. Môže sa naučiť chodiť po špičkách, čo často vyústi až do nutnej rehabilitácie, prípadne môže dôjsť k poruchám bedrových kĺbov či úplnej stagnácii vo vývoji chôdze.

Ak chcete, aby drobec čo najskôr chodil, nechajte ho väčšinu dňa voľne na zemi štvornožkovať a nacvičovať postavenie na rytiera. Teda nie vytiahnutie sa za ruky, ale kľaknutie na kolienko a postavenie sa pomocou zapretia nôh. Ak bude takto posilňovať svaly, prípadne pridáte ešte baby-plávanie alebo iné „fitko“ pre deti, kde sa dbá na správnu psychomotoriku, pocítite rozdiel už o pár týždňov. A hlavne, netreba sa nikam ponáhľať! Dieťa začne chodiť, až keď na to bude pripravené. Akúkoľvek anomáliu však vždy konzultujte s pediatrom.

Odrážadlo „naširoko“

Ak dieťa ešte poriadne nechodí, odrážadlo nemá zmysel. Práve naopak, široké odrážadlá v tvare autíčok či štvorkoliek nútia dieťa robiť neprirodzený pohyb končatinami a sedieť nesprávne. To môže spôsobiť opäť chybnú chôdzu s našľapovaním na špičky, bolesti chrbtice či problémy s bedrovými kĺbmi vo vyššom veku. Ak chcete malému chodcovi kúpiť odrážadlo, vyberajte jednostopové – teda také, ktoré nenúti dávať nohy ďaleko od seba (napr. bicyklík bez pedálov).

Odrážadlo
0 0 hlasov
Hodnotenie článku