Doprajte izbovkám letný dážď

Doprajte izbovkám letný dážď

Príjemné letné prehánky či dažde sú skvelým osviežením nie len pre človeka, ale aj prírodu. Ak pestujete izbovky, kúsok prírody máte i doma – prečo nedopriať takéto osvieženie tiež rastlinám? Určite to ocenia a odvďačia sa vám ešte krajším vzhľadom.

Prečo dopriať izbovkám letný dážď

Vaše izbovky ocenia pobyt v daždi pod holým nebom, dajte si však pozor, aby ste ich nevystavili prudkému lejaku, veternej búrke či dažďu s krúpami – takéto podmienky by im naopak mohli ublížiť. Snažte sa ich umiestniť na nekrytý balkón, terasu či vašu záhradu vtedy, keď má prísť jemný letný dážď. Ako izbovkám pomôže? V prvom rade zbaví listy prachu a iných nečistôt, pomôže rastlinám uvoľniť póry a bude mať pre ne blahodárne účinky.

Izbovky totiž dokážu prijímať živiny aj prostredníctvom listov. Máme pre vás ešte ďalší tip – na zalievanie izboviek je najvhodnejšia dažďová voda, ktorá je mäkká a zároveň obsahuje i živiny v podobe peľu či iných organických čiastočiek. Skvelým riešením je mať v záhrade či na balkóne umiestnenú nádobu na zber dažďovej vody s výpustným ventilom a vekom, aby do vody nenakládli vajíčka komáre.

Ktoré izbovky ocenia pobyt na daždi

Nie všetky izbovky však ocenia pobyt vonku v daždi. Ktoré rastliny sú na to vhodné? Najmä tie, ktoré obľubujú pravidelné rosenie a majú väčšie listy. Dokonalým prototypom izbovky, ktorej osvieženie v letnom daždi prospeje, je obľúbená monstera. Jej pôvodným domovom sú vlhké tropické pralesy, takže jej prakticky doprajete dovolenku v optimálnych podmienkach.

Ďalšími rastlinami, ktorým pobyt v daždi pod holým nebom prospeje, je tiež fatsia japonská. Známa je svojimi veľkými listami, ktoré by ste počas zimy mali utierať od prachu navlhčenou handričkou. Okrem týchto izboviek môžete vyložiť na balkón či terasu počas letných dažďov aj zelenec chochlatý, šefleru, aukubu japonskú, figovník, potosovec, pieprovec, zamiokulkas či klíviu. Dajte si však pozor, aby tieto rastliny neboli počas pobytu vystavené priamemu slnku, preferujte skôr polotienisté stanoviská.

Izbovky môžete počas zimy sprchovať

Počas letných dní stačí rastliny pred dažďom – ak im nájdete vhodné stanovisko, tak môžete aj počas celého leta – nechať pod holým nebom. Ako im však dopriať osvieženie počas zimy? Jednoducho, izbovky stačí premiestniť do vane, osprchovať ich vlažnou vodou a v tomto vlhkom prostredí nechať ešte chvíľku wellnesovať. Nevýhodou tohto spôsobu zbavovania prachu a dodávania živín je, že voda z vodovodu býva zväčša tvrdá a môže na listoch zanechať biele fľaky. Tento nedostatok však môžete vyriešiť aj tak, že si filtrovanú vodu nalejete do krhličky a ňou rastliny osprchujete.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku