Dostaňte ruky do formy po zime

Dostaňte ruky do formy po zime

Domáce krémy na vysušenú a popraskanú pokožku

Ruky v zime trpia – sú skrehnuté, koža je vystavená extrémnym podmienkam – vlhku aj suchu z prekúreného vzduchu, trápime ich v rukaviciach či naopak, nosením ťažkých tašiek v mínusových teplotách len tak. Ako dostanete ruky do formy po zime? Skúste domáce krémy s použitím prírodných surovín.

Zázračný nechtík

Nechtíková masť je zázrak – pomáha zmierniť následky popálenia, vďaka nej sa ľahšie hoja jazvy, kožu zvláčni, premastí, dokonca zahojí rôzne zápaly či vyrieši ochorenia – napr. ekzém. Vyrobiť si doma môžete napr. nechtíkovú masť, ktorá sa pripravuje z kvalitnej bravčovej masti alebo na báze kokosového oleja. Základ stačí zohriať v hrnci (použite toľko masti či oleja, koľko krému chcete mať), vmiešajte doň hrsť usušených kvetov, nechajte krátko povariť, cez noc postáť a následne opäť mierne zohrejte. Na záver nezabudnite precediť cez gázu a rozliať do menších nádob z tmavého skla (na svetle zoxiduje). Skladujte na tmavom a chladnom mieste, pokojne v chladničke. Postihnuté miesta a suché ruky si môžete natierať aj niekoľkokrát denne. Už za 3 dni uvidíte prvé výsledky.

Ružové pohladenie

Ak máte citlivú pokožku, ktorá je vysušená a úplne tenká, skúste ružový olej. Na jeho prípravu potrebujete kvalitný slnečnicový alebo kokosový olej asi 200 ml, čerstvé ružové lupienky asi 20 g, prípadne sušené, tých však potrebujete viac. Najvhodnejšie kvety sú z vlastnej záhrady, nie z kvetinárstva, nakoľko s najväčšou pravdepodobnosťou budú chemicky ošetrené. Olej (v prípade, že používate kokosový, nechajte ho mierne zohriať, teda rozpustiť) a lupienky dajte do skleneného pohára a dôkladne zatvorte. Nádobu umiestnite na tmavšie miesto s izbovou teplotou na 10 dní. Každý druhý deň nádobu otočte (buď hore dnom, alebo položte normálne hore hrdlom. Následne preceďte a opäť uskladnite rovnakým spôsobom ako v prípade nechtíkovej masti.

Ľubovník na zamrznuté ruky

Ako prvú pomoc pri premrznutých rukách by ste mali mať v chladničke krém z ľubovníka. Vyrobíte si ho jednoducho, postačí vám veľká hrsť kvetov ľubovníka bodkovaného, ktorú dáte do skleneného pohára a zalejete asi 200 ml kvalitného slnečnicového oleja. Prikryte gázou a nechajte postáť približne 3 týždne s tým, že obsah každý deň premiešate, prípadne opäť každý druhý deň otočíte hore dnom (a zatvoríte na ten čas). Následne preceďte a opäť uskladnite rovnakým spôsobom ako v prípade nechtíkovej masti a ružového oleja.

Ako prvú pomoc pri premrznutých rukách by ste mali mať v chladničke krém z ľubovníka
Viac článkov
správne chudnutie
Ako na chudnutie konečne SPRÁVNE?