Dostávajú vaše deti hračky, ktoré sa vám nepáčia?

Dostávajú vaše deti hračky, ktoré sa vám nepáčia?

Takto ich slušne odmietnetne

Snažíte sa deti viesť výchovným smerom s minimálnym množstvom hračiek? Nikdy by ste im dobrovoľne nekúpili nič plastové, svietiace, blikajúce, vydávajúce zvuky, no aj tak sa u vás nájdu takéto kúsky, lebo… Sú darované a je vám ľúto sa ich zbaviť? Skúste to takto.

Starí či prastarí rodičia, rodinní známi či iní príbuzní vám (a vašim deťom) chcú darčekom urobiť radosť. Často však netrafia. Ako takýto darček slušne odmietnuť, aby sa nikto neurazil? Skúste to takto.

1. Nefrflite

Neprevracajte očami, nebuďte príliš otvorení, nevyrieknite niečo nepremyslené – ono, vo svojej podstate to všetci myslia dobre a vy predsa nechcete, aby boli sklamaní.

2. Nepretvarujte sa

Ak sa budete pretvarovať a tváriť sa, že sa vám nevhodne zvolený darček páči, situáciu nijako nevyriešite a budete jej čeliť pri každej návšteve, sviatku či inej rodinnej udalosti súvisiacej s obdaruvávaním. Nebuďte jednoducho pokrytci.

nepretvarujte sa

3. Sendvičová metóda

Pozitívum, negatívum, pozitívum. Tzv. sendvičová metóda je skvelým spôsobom, ako zvestovať niečo negatívne – predstavte si to na príklade sendviču. Chlebík predstavuje pozitívne veci, pochvalu, šunka či syr je negatívum. Takže svoj názor a negatívny postoj pekne zabaľte.

+ Jeeej, ďakujeme veľmi pekne, že si na nás myslel a priniesol si darček.

– Akurát sa však snažíme Lucke kupovať čo najmenej hračiek vydávajúcich zvuky, pretože sa ich trošku bojí/vyrušujú susedov/budia mladšieho súrodenca/zhoršujú jej sústredenie…

+ Prekážalo by ti, ak by sme to vymenili za inú hračku? Nemusíš s tým mať žiadne starosti, pokojne si to pôjdeme vymeniť aj sami, aj tak je už od teba veľmi milé, že si si robil námahu.

TEMPOtip: To, čo sa vám reálne páči

Pošlite rodine zoznam darčekov v rôznych cenových hladinách, z ktorého môžu vybrať to, po čom vaše dieťa túži a trafiť tak aj do vášho vkusu. Výborným nápadom je napríklad zdieľaný dokument na googli, kde pred Vianocami či narodeninami môže online každý vyznačiť, čo dieťaťu zaobstará a nemusíte sa báť zdvojených darčekov. Google dokumenty budú vedieť po krátkom zaškolení používať aj starí rodičia, ak vedia narábať s internetom.

TEMPOtip: To, čo sa vám reálne páči
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
4 veci, ktoré by sme sa mali naučiť od detí
4 veci, ktoré by sme sa mali naučiť od našich detí