Farba roka 2020 je modrá

Farba roka 2020 je modrá

Kde všade ju uvidíme?

Spoločnosť Pantone každoročne v decembri vyberá farbu, ktorá sa bude niesť celým nasledujúcim rokom. Pre rok 2020 bude tou osudovou modrá – klasická modrá. Upokojujúca, nadčasová, pôvabná. Nahradí tak očarujúci living coral – koralovú farbu, ktorá kraľovala roku 2019 a mala okrem iného upozorniť aj na ekologické problémy.

Spoločnosť Pantone pôsobí v oblasti komunikácie farieb už viac ako 50 rokov. Všetky farby majú svoje číselné označenie. Tá, ktorá bude kraľovať roku 2020, má číslo 19-4052. Čo to vlastne znamená, že je farbou roka? Budeme ju vídať všade. Na oblečení, na nábytku, aj na fasádach budov. Bude signifikantnou farbou mnohých módnych kolekcií, siahať po nej budú módni štylisti aj mejkap-artisti.

„Tento nadčasový modrý odtieň vnáša pokoj, dôveru a prepojenie. Zdôrazňuje našu túžbu po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať, keď prekročíme prah budúcej novej éry,“ uviedli v oficiálnom stanovisku predstavitelia Pantone.

Experti na farby z inštitútu Pantone vyberajú favoritku celé mesiace. A podľa čoho vyberajú? Výber ovplyvňujú trendy, dianie vo svete, ale aj potreby trhu a spoločnosti. V roku 2020 má táto farba ľuďom pripomenúť pokoru, ale aj nekonečnosť nočnej oblohy, rozšíriť hranice premýšľania, ktoré by malo byť hlbšie, intenzívnejšie. Tento odtieň má tiež pomáhať s koncentráciou. A to je v období čoraz vyššej miery stresu, ktorá na nás pôsobí, mimoriadne žiadúce. Táto farba je navyše veľmi elegantná.

Experti na farby z inštitútu Pantone vyberajú favoritku celé mesiace

Ako používať modrú?

Modrá farba sa úžasne kombinuje – elegantne vyzerá napríklad v kombinácii s čiernou. Modro-biela námornícka kombinácia zase evokuje ľahkosť, leto, šport. Modrá sa hodí do spální, keďže má upokojujúce terapeutické účinky a tiež do miestností, ktoré potrebujete opticky schladiť.

Čo je to Pantone?

Spoločnosť Pantone bola založená v 50. rokoch minulého storočia tlačiarenskou firmou v New Yorku. Dnes sídli v Carlstadt v New Jersey. Farby roka vyhlasuje od roku 1999 – prvýkrát bola farba určená na rok 2000. Vždy k tomu využijú jednoduchý, zrozumiteľný vizuál, ktorý okrem farby zobrazuje aj jej názov v angličtine a spomínané číselné označenie odtieňa.

Čo je to Pantone?
Bytové doplnky na temponabytok.sk
Viac článkov
Podľa čoho si vybrať elektrický gril?
Dizajn, rozpočet či funkcie