Akú starostlivosť potrebuje trávnik na jar?

Hnojenie i prevzdušnenie

Akú starostlivosť potrebuje trávnik na jar?

Urobiť z trávnika pýchu svojej záhrady dá zabrať, no výsledok skutočne stojí za to. Krásne, pružný zelený koberec pohladí oči i nohy. Akú starostlivosť by sme však mali venovať trávniku počas jari? Dôležité je správne hnojenie, prevzdušnenie i odstránenie fľakatých plôch. Na čo si dať pozor? Aké hnojivo je pre trávnik to najlepšie? Ako správne trávnatú plochu prevzdušniť?

Trávnik na jar prevzdušníme

Pre trávnik je počas jari najdôležitejší prísun slnečných lúčov a vzduchu. Slnku prikázať ešte nevieme, no trávnatú plochu prevzdušniť dokážeme veľmi účinne. Pri menších trávnikoch si poradíte aj s rýľovacími vidlami, ktorými urobíte diery do hĺbky 10 – 15 cm po celej ploche. Pre uľahčenie práce môžete siahnuť tiež po pripínacích podrážkach s ihlami, ktoré si pripevníte na topánky a po záhrade sa budete iba prechádzať.

Najúčinnejším riešením, ako trávnik prevzdušniť, je pustiť sa do jeho vertikutácie. Tu aj pri menších plochách odporúčame siahnuť po elektrickom či motorovom vertikutáre. Ich cena sa začína na úrovni 60 €, no výsledok stojí rozhodne za to. Vertikutátory totiž trávnik dokážu nielen prevzdušniť, ale tiež zbaviť odumretej a suchej trávy, zbavia vás machových plôch, ktoré kráse trávnika veľmi neprispievajú, podporuje rast trávy a tiež precízne narušia stuhnutý povrch pôdy. Vďaka tomu dokáže trávnik prijať lepšie nielen vlahu, ale tiež hnojivo. To po náročnej zime rozhodne potrebuje, aby mal odkiaľ nabrať silu.

Trávnik na jar prevzdušníme

Čo robiť, keď sa nám na trávniku objavili svetlé fľaky?

Po zime, resp. po roztopení snehu sa môžeme na trávniku často stretnúť s výraznými svetlými fľakmi. Pri lepšom pohľade zistíme, že nad umretou trávou sa drží akási biela pavučina. Nie je dielom pavúkov, ale huby: ide o snežnú pleseň. Tá môže zasiahnuť malú i veľkú čas v rôznych geometrických tvaroch. Ako proti nej bojovať?

V prípade, že snežná pleseň zasiahla iba menší kúsok trávnika, poškodené miesta vyhrabeme tak, aby nám na ploche neostala suchá tráva. Príroda by si s tým mala sama poradiť. Ak je však váš trávnik týmito fľakmi posiaty celý, je na mieste siahnuť po fungicídnom prípravku, ktorý túto plesňovú hubu zlikviduje. Takýto prípravok by mal obsahovať látku prochloraz, propiconazole či mancoze. Po postriekaní trávnika potom postihnuté lokality porýľujeme a zasejeme novú trávu. Snažte sa o to, aby išlo o rovnaké semená, ktoré ste použili pri výsadbe trávnika. V opačnom prípade by vám mohli na trávnatej ploche vzniknúť fľaky – inej zelenej farby.

Aké hnojivo používať na trávnik počas jari?

Počas jarnej starostlivosti o trávnik je dôležité trávnik zahnojiť, do toho by sme sa mali pustiť až po samotnej vertikutácii. Nepodceňujte však správne hnojivo. Ako ho vybrať? Vyhnúť by sme sa mali poľnohospodárskym hnojivám a naopak, siahnuť po hnojivách s vysokým obsahom dusíka (najmenej 20 %). Ideálne, po hnojivách špeciálne určených na trávnik, ktoré okrem dusíka obsahujú tiež železo, horčík a síru. Práve tieto zložky sú pre krásny trávnik potrebné: získate vďaka nim zdravú zelenú farbu trávnatej plochy, tráva bude svieža, odolná a pružná.

Čím častejšie kosíte, tým viac uberáte trávniku živiny a unavujete ho, snažte sa ich teda pravidelne doĺňať. Hnojiť trávnaté plochy počas jari hnojivom s vysokým obsahom dusíka by sme mali aspoň trikrát. Ak radi plánujete dopredu, na jeseň zase dodáme trávniku potrebné živiny hnojivom s vysokým obsahom draslíka a fosforu. Práve tieto zložky výrazne posilnia koreňový systém trávy, vďaka čomu zvládne aj tuhšie mrazy a tiež sa s veľkou pravdepodobnosťou vyhnete na ďalšiu jar svetlým fľakom spôsobeným snežnou plesňou.

Čím častejšie kosíte, tým viac uberáte trávniku živiny
0 0 hlasov
Hodnotenie článku