Hry v záhrade podľa veku dieťaťa

Hry v záhrade podľa veku dieťaťa

Týmto zabavíte drobcov aj školákov

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí bývajú v rodinnom dome so záhradou, máme pre vás zopár tipov na detské aktivity. Nielen také, ktoré ich na dlhší čas zabavia, ale aj také, ktoré stimulujú psychomotorický vývoj či ich niečo nové naučia. A možno aj vás!

Aktivity sme rozdelili podľa veku dieťaťa. Tráviť čas v záhrade môžete s bábätkami prakticky od narodenia.

Dojčatá a batoľatá

Novorodenci a menšie dojčatá nemajú vyvinutú dostatočne vyvinutú termoreguláciu, takže sa môžu ľahko prehriať alebo podchladiť. Ak s vami trávia čas v záhrade, vždy musia byť v tieni a dostatočne oblečené, no zase nie tak, aby sa prehriali. Myslite na to, že vy sa pri pohybe v záhrade zahrejete, dieťa ležiace v kočíku nie.

Zabezpečte, aby kočík neprevrhol silnejší vietor a deti chráňte sieťkou pred hmyzom.

S čím sa môžu hrať dojčatá v záhrade?

Bábätká si všetko rady strkajú do úst. Nechajte im preto veci len ohmatať. Dieťatku môžete stimulovať hmat napríklad teplými oblými kameňmi vyhriatymi na slnku alebo im ukazovať kvety a listy. Opatrne však s tými, ktoré môžu byť silné alergény – napríklad aj bežná púpava. Dieťa nikdy nenechávajte bez dozoru a pod stromami, kde by na ne mohlo niečo spadnúť.

1,5+

Deti staršie ako rok a pol už zvyčajne chodia a samy rady objavujú svet. Vytvorte im preto bezpečné miesto, kde ich nebudete musieť stále napomínať. Nezabúdajte na opaľovací krém a pokrývku hlavy, ideálne takú, ktorá zakryje uši aj zátylok.

Vhodné sú pre ne pieskoviská, blatoviská a v lete plytké bazéniky s vodou – vždy však musíte byť pri nich.

Deti od troch rokov môžete zabávať zbieraním kamienkov a viazaním kytičiek z drobných kvietkov (sedmokrásky, fialky, levanduľa).

Zároveň im vysvetľujte, čo sa trhať smie a čo nie a že po kvetinkách sa nešliape a učte ich o užitočnosti hmyzu.

TEMPOtip: Už v útlom veku deti pochytia hygienické návyky – vždy po návšteve záhrady si spoločne dôkladne umyte ruky.

Deti od troch rokov môžete zabávať zbieraním kamienkov a viazaním kytičiek

3+

Stimulujte pozorovacie zručnosti. Dieťa v tomto veku sa rado zašpiní, strká prsty do blata, kamienkov, hrá sa s pieskom a varí kašičky. Poteší sa záhradnej kuchynke, pieskovisku či štrkovisku, ale aj poriadnej mláke s mäkkým blatom, tiež šmyklávke.

Kde inde ako v záhrade by si malo dieťa užiť poriadne špinavé ruky? Veď do kúpeľne to nebudete mať ďaleko. Deti vždy obujte do bezpečných gumákov a teplých nepremokavých nohavíc, aby ste ich nemuseli stále napomínať.

6+

Dieťa v tomto veku nás už často predbehne vedomosťami – dinosaury, ryby, či vtáky už má vaša dcéra či syn v malíčku z prvých ročníkov základnej školy a z detských knižiek.

Dieťa v tomto veku už bežne rozoznáva druhy zeleniny, má rado zvieratká a rado sa o ne stará.

Pripravte teda spoločne menu pre vtáčiky, dovoľte drobcovi skomponovať šalát k nedeľnému obedu a podobne.

Dôležité je, aby boli v pohybe väčšiu časť dňa – vyrobte im v záhrade škôlku z nášľapných kameňov, zaskáčte si spoločne gumu.

12+

Približne od dvanástich rokov v závislosti od telesnej konštrukcie a kondície môžete dieťa zapájať do bežných záhradkárskych prác nielen formou hry – môže pomáhať pri výseve či vysádzaní, polievať detskou krhličkou, zberať zrelé plody, pripravovať jedlo z plodov zo záhrady.

Dieťa v tomto veku túži po vlastnom priestore, kde by sa mohlo realizovať – dovoľte mu postaviť bunker z brútia či pustite sa spoločne do projektu domčeku na strome. Prípadne si môžete spoločne vysadiť takzvanú „detskú“ hriadku a nechať dieťa sa o ňu starať.

Deti zaujme ovocie a zelenina, ktoré rýchlo rastú, sú farebné, sladké a dajú sa jesť rovno z kríkov.

Zelenina

– listové šaláty, mibuna, mizuna, sladký hrášok, cherry rajčiaky, reďkovky

Vyhnite sa: rukole, ktorá je prirodzene horká

Ovocie

– jahody, ríbezle, josty či egreše

Vyhnite sa: maliny sú síce sladké, no malinčie je ostré a pichľavé, deti sa môžu pri zbere poraniť

Bylinky

– medovka, stévia, mäta, levanduľa

Deti zaujme ovocie a zelenina, ktoré rýchlo rastú
0 0 hlasov
Hodnotenie článku