hogyan akadályozzuk meg az ételpazarlást

5 tipp, hogyan akadályozzuk meg az ételpazarlást

Az Európai Unióban évente több mint 88 millió tonna élelmiszer dobódik ki, egy európai így a 365 nap leforgása alatt 173 kg ételtől szabadul meg. Mielőtt azt mondanánk, hogy a pazarlásról főleg a nagy áruházláncok tehetnek, akik nem képesek az ételt eladni, ez nem teljesen igaz. Több mint feléért (53%) a háztartások felelősek. Van azonban az Ön számára 5 tippünk, hogy korlátozzuk az ételpazarlást.

Tervezzünk és írjuk fel

Habár nincs mindig kedvünk hozzá, legalább a hét néhány napjára tervezzük be, mit fogunk főzni és enni. Ideális esetben heti étrendet kellene meghatározni és az egyes ételek alapján beszerezni az alapanyagokat. Így minimalizálhatjuk azon élelmiszermennyiséget, melyet nem használunk fel. Az „étlap“ alapján elkészíthetjük a bevásárlólistát is – ezzel elkerüljük, hogy az üzletből olyan alapanyagokkal térjünk haza, amelyeket nem is használunk fel, és csak az adott pillanatban akartuk megvenni őket, de aztán megromlanak.

Rendszeres bevásárlás

Hányszor vásárolunk – hetente párszor, vagy minden 10 napban nagybevásárlást csinálunk? Éppen egy nagyobb bevásárlás esetén esik meg gyakran, hogy nem győzzük az ételeket elfogyasztani még a lejárati dátum előtt és utána kénytelenek vagyunk kidobni őket. Rendszeres és főleg kis bevásárlásokkor azonban ez a probléma megszűnik, ráadásul mindig áttekintésünk lesz róla, mi minden van otthon, és ez alapján alakítható az étrend is.

Rendszeres bevásárlás

Találjunk ki saját recepteket

Ha látjuk, hogy a hűtőben van cékla és tejszín, ami lassan lejár, ez elsőre egy reménytelen helyzetnek tűnhet. Próbáljunk azonban kitalálni olyan receptet, amiben e két alapanyag felhasználható – például tarhonya grillezett céklával, tejszínes öntettel és friss fűszerekkel.

Ennek hála a háztartásban minden ételt kihasználunk majd és saját recepteket ötlünk ki, így a pazarlás nagyon jól a minimumra csökkenthető.

Ne becsüljük le a helyes tárolást

Világos, hogy bizonyos élelmiszerek – mint a sonka, sajt és tejtermékek – automatikusan a hűtőbe valóak. Így tovább frissnek és fogyasztásra alkalmasnak őrizhetjük meg őket. Úgyszintén ez érvényes azonban a zöldségek és gyümölcsök esetében, hiszen a mai hűtőgép gyártók speciális fiókot kínálnak ezek számára. Amellett, hogy a répáról, petrezselyemről és a retekről nem tépjük le a zöld leveleket, a hűtőben tovább kibírják – a levelekből ugyanis tápanyagot nyernek. Ügyeljünk azonban arra, hogy nem minden zöldség való a hűtőbe: a paradicsomot például szobahőmérsékleten tároljuk. Erről többet, az élelmiszerek helyes tárolásánál olvashatunk.

Fagyasztó, mint az utolsó megmentő

A fagyasztó a legvégső megmentőként szolgálhat – például ha valamelyik élelmiszer lejárati dátuma a végéhez közeledik, és lefagyasztható, tegyük be. Abban az esetben, ha a tárolás e módja nem ajánlott, próbáljunk meg ételt készíteni belőle: ha van egy teli kosár paradicsomunk, főzzünk egyszerű paradicsompürét belőle, amit később lefagyaszthatunk és előhúzhatjuk akkor, amikor például bolognai spagettit szeretnénk készíteni. Az ételpazarlástól megvédeni magunkat valójában egyszerűbb, mint az első ránézésre tűnhet.

Fagyasztó, mint az utolsó megmentő
0 0 votes
Article Rating