ako dezinfikovať špongiu

6 tipp a szivacsok tisztítására és fertőtlenítésére

A szivacsot ugyan az edények elmosogatására használjuk, ám ez nem jelenti azt, hogy ne lenne koszos! Épp ellenkezőleg. Tele van baktériumokkal és a legjobb, amit tehetünk, hogy rendszeresen fertőtlenítjük.

A használatban lévő szivacsok már rövid idő után tele vannak baktériumokkal és penészcsírákkal. Mondhatjuk, hogy a legmocskosabb eszközök közé tartoznak a konyhában. Mégsem kell hetente lecserélni és újat venni. Legyünk gazdaságosak és egy kicsit környezettudatosabbak – tanuljuk meg, hogyan kell tisztítani és fertőtleníteni, hogy hosszabb ideig kitartsanak.

A használatban lévő szivacsok

Mosogatógép

  • Nagyon egyszerű módszer, ha 1-2-szer a héten betesszük a mosogatógépbe, a magas hőmérséklet fertőtleníti majd a szivacsot.

Mosógép

  • Ha minimum 60 fokon mosunk, adjuk a fehérneműhöz a szivacsot is.

Mikrohullámú sütő

  • Nedvesítsük be a szivacsot vízzel és ecettel azonos arányban, és tegyük a mikróba két percre. A mikrohullámú sütőt a legjobb sterilizáló módnak tartják.

Citrom

  • Hagyjuk a  szivacsot citromos vízben ázni egész éjjel. Ez fertőtleníti a szivacsot és még kellemes illatú is lesz.

Szódabikarbóna

  • Hagyjuk a szivacsot egész éjjelre meleg vizes tálban beáztatva, amiben egy kanál szódabikarbónát feloldottuk. Másnapra olyan lesz, mintha új lenne.

Alkohol

  • Merítsük meg a szivacsot egy tál oldatban, mely ¾ rész vízből és ¼ rész alkoholból áll és hagyjuk néhány órán át állni. Használat előtt öblítsük ki!

Abban az esetben, ha még környezettudatosabbak szeretnénk lenni és nem kívánunk egyáltalán szivacsot használni, amelyet bizonyos idő után kidobunk, beszerezhetünk vagy akár készíthetünk tawashi-t is. Ezt a szivacsfajtát a japánok találták ki, régi újrahasznosított ruhából készül. A tawashi előnye, hogy nem dobjuk ki, mivel 60 fokos vízben ki is moshatjuk, mi magunk is elkészíthetjük – megvarrhatjuk, meghorgolhatjuk. Az elkészítéséhez elég elővenni egy speciális gyapjút, ha viszont újrahasznosítani szeretnénk, akkor egy öreg trikót vagy egy páratlan zoknit is felhasználhatunk.


A kreativitás és főleg a kellemes közérzet – mivel nem terheljük az életterünket – határtalan.

TEMPO tipp: Jótanács a kiszárított tök kérgéből készült szivacs is, amelyet elhasználás után akár a komposztálóba is dobhatunk.

szivacs tisztítása és fertőtlenítése
0 0 votes
Article Rating