Tervezzük meg a tökéletes kertet, amelyből nem fogunk akarni elmenni

A kert 5 érzéke

Tervezzük meg a tökéletes kertet, amelyből nem fogunk akarni elmenni

A tél egy tökéletes időszak a változások tervezéséhez. Gondoltunk már arra, hogy a kertünknek változásra lenne szüksége? Keressük a megfelelő ihletet, hogyan lehetne értelmes, praktikus a növények termesztéséhez és pihentető egyaránt? Próbáljuk ki az öt érzék elméletét. Hogyan?

A messzi kelet kertjei egy pár évvel ez előtt nálunk is közkedveltek voltak. A japán kertek kis banzájokkal, tavakkal és lámpásokkal örvendezteti a szemet, de a praktikussággal ebben az esetben igen nagy gond van. Egy vitathatatlan előnyük van – örvendeztetik az érzékeket, és pont erről szól a kertészkedés. Az öt érzék elmélete is a messzi kelettel lett megihletve, mert ott tudják, hogy a kert a pihenésre (aktív és passzív), zöldségek és gyümölcsök termesztésére, és szabadon élő állatok otthonának való, melyek megszabadíthatnak minket a kártevőktől. Hogyan tervezzünk egy ilyen kertet?

1. Rajzoljuk meg a kertünk tervét. Rajzoljuk bele az összes elemet, melyeket nem tudunk máshová tenni – régi fákat, üvegházat és így tovább.

2. A kertet osztjuk el 5 különböző részre. Minden rész egy egy érzéket fog majd stimulálni – látás, szaglás, ízlelés, hallás, tapintás.

látás: gyönyörű rét tele virágokkal, nyugodtan lehet szezonális és változhat az évszakok szerint, télen hunyor, tavasszal a tavaszi hagymás virágok, nyáron a nyári virágok és ősszel az évelő növények

ízlelés: zöldséges rész gyümölcsfákkal és bokrokkal

hallás: vizes elem a kertben, egy kis tó vízpumpával vagy szökőkút, vagy egy bambusz harangjáték

szaglás: gyógynövények illatos virágokkal

tapintás: szenzoros járda (járda tobozokból, kerek kövekből, vagy homokból), melynek terápiás hatása van. Ha mezítláb járunk rajta, stimulálni fogja az idegvégződéseket a talpunkon – ilyen járás segíthet nekünk a fejfájásnál, vagy az ortopédiai nehézségekkel (például a kisgyerekeknek segít kiformázni a lábfejet, mivel a gyerekek lúdtalpasként születnek), és a testedzés mezítláb járásnál erősíti az immunrendszerünket is.

3. Az egyes zónákat összeköthetjük. A járda vezethet a gyógynövényektől a virágokig a zöldségek mellé tehetünk egy hordót az esővíz összeszedésére (vízelem) és a gyümölcsfákra akaszthatunk egy bambusz harangjátékot.

Az alap az, hogy a kert harmonikus legyen, mely több örömet, mint gondot okoz majd nekünk. Felejtsük el a tökéletes angolgyepet és a kitépett gyomot.

Az alap az, hogy a kert harmonikus legyen, mely több örömet, mint gondot okoz majd nekünk.
0 0 votes
Article Rating