A szobanövényeink nem érzik jól magukat

A szobanövényeink nem érzik jól magukat?

Ez is probléma lehet

Példásan törődünk velük. Legalább is úgy tudjuk, hogy így van. De annak ellenére a szobanövények nem olyanok, mint szeretnénk. Mi lehet a baj? Néha az apró részletek is számítanak. Menjünk az egyik pontról a másikig.

1. Túl száraz a levegő

Lehet, hogy mi nem érezzük, de a növények tökéletes páramérők a beltérben. A többsége imádja a magas páratartalmat és a száraz levegőn legyengülnek. Nagyon nem szeretik azt a levegőt, mely a fűtőszezonban keletkezik. Ha száradnak a levél szélei, invesztáljunk a páramérőbe. Az meghatározza, hogy túl száraz, vagy ellenkezőleg túl nedves levegőnk van. A száraz levegőt kisebb, mint 30 %-os nedvességgel kényelmetlennek tekintjük a növények szempontjából, a növények 40 %-os és magasabb nedvességet igényelnek. A szakértők megegyeznek abban, hogy az ideális levegőnedvesség pont kb. 40 %. De nem haladhatja meg a 80 %-ot, amikor a penészveszély fenyegethet és feleslegesen leterheli az ember légzőrendszerét.

2. Nem megfelelő virágcserepek

Győződjünk meg arról, hogy minden szobanövény olyan virágcserépbe van ültetve, melynek egy lyuk van az alján. A borítók a virágcserepekre (tehát a virágcserepek lyuk nélkül) nem alkalmasak az egyenes ültetésre. A növénynek átnedvesedett gyökerei lehetnek benne, melyek rohadni kezdhetnek és lehet, hogy mi ezt észre sem fogjuk venni. Alkalmas használni természetes anyagokat, például a terrakottát, melyen keresztül a szubsztrátum és a gyökerek lélegezni tudnak. A műanyag, fém vagy üveg virágcserép az ablakpárkányon a növény számra nyáron szaunaként működik. A terrakotta is átmelegszik, de csak folyamatosan és a növénynek így nem fog akkora sokkot okozni.

3. Hiányzó átültetés vagy ellenkezőleg, túl nagy virágcserép

Ha a növény számára túl nagy a virágcserép, akkor a gyökérrendszerre nő és a zöld részei visszaeshetnek – ez egy rövidtávú állapot, mely egy idő után helyreáll, de a növényt akkor sem szabad 1,5-szer nagyobb virágcserépbe ültetnünk, mint az előtte lévő virágcserepe volt. Ellenkezőleg, ha a virágcserép túl kicsi, a virág lehullatja a leveleit és legyengül, hogy kisebb legyen.

Hiányzó átültetés vagy ellenkezőleg, túl nagy virágcserép

4. Nem elegendő tápanyag

A növényeket nem elég csak öntözni, trágyázni is kell őket. Nem kell azonnal a kémiai anyagokhoz nyúlnunk, próbáljuk ki például a gilisztalevet a vermikomposztálóból vagy a speciálisan feldolgozott tyúkürüléket, mely a trágyázásra készült. A trágyát nemcsak a virágzás érdekében kell használni, azoknak a szobanövényeknek is szükségük van rá, melyek nem virágoznak.

5. Kártevők és betegségek

Megjelent, mint derült égből a villámcsapás? Hirtelen az összes növényünknek elkezdtek száradni és hullani a levelei? Figyeljünk oda a kártevőkre. Ellenőrizzük a leveleket, hogy nem e találunk rajtuk tojásokat, bábokat vagy kiharapott részeket. Gondolkodjunk el azon, nem e hoztunk haza egy új növényt, amikor elkezdődött a virágprobléma – meg lehetet fertőzve betegséggel vagy kártevőkkel és lehet, hogy mi ezt észre sem vettük. Írjuk be a tüneteket a Google keresőbe, nézzük át a képeket és hasonlítsuk össze. Az esetek többségében a beteg növények is megmenthetők, viszont gyorsan kell cselekedni.

Kártevők és betegségek
0 0 votes
Article Rating