Ellenkeznek a gyerekeink az öltözködésnél vagy fogmosás közben

Ellenkeznek a gyerekeink az öltözködésnél vagy fogmosás közben?

Próbáljuk ki ezt a trükköt

Találkoznak ezzel időről időre a szülők. Sietünk az orvoshoz, a szakkörre vagy a testvérért az iskolába. A gyerek meg ellenkezik és nem akarja felvenni a cipőjét, elszalad előlünk, amikor át szeretnénk vetni a nadrágját vagy kicserélni a pelenkáját. Az esti fogmosásnál annyira ordít, hogy attól félünk, hogy a szomszéd kihívja ránk a szociális ügyintézőt, így hát inkább feladjuk. A háztartások többségében segít ez az egyszerű trükk – önállóság. Hogyan kell ezt elképzelni?

1. Engedjük meg gyerekünknek, hogy ő legyen a felelős a saját ideje felől

Az világos, hogy a gyerek nem működik velünk együtt és nem akar öltözködni, ha a játék közepén tart. Ezért kommunikáljunk vele, hogy ne kerüljünk időhiányba.

– Jancsika, van még 5 perced aztán kimegyünk, úgyhogy válaszd ki, melyik játékkal szeretnél játszani utoljára.

(5 perc múlva)

– Jancsika, itt az idő, hozd ide a cipődet.

Nem kell tovább magyarázni. Világos, hogy a cipők után jön a kabát vagy a sapka és a türelmes várakozás. Ne igyekezzünk feleslegesen ismételgetni a parancsokat, a gyereket információkkal elhalmozni. Egy egyszerű parancsot, mint a „hozd ide a cipődet, kérlek”, képes a gyerek már 18 hónapos korától teljesíteni. Ha a cipőjét eléri és együtt mindig ugyan arra a helyre rakjuk.

2. A rutin

A rendszeres rutin és a rend az alapja az egyszerű és hatékony nevelésnek. Még akkor is, ha manapság divatban vannak különböző módszerek, amik szintén lehetnek jók, de nem szabad elfelejtkeznünk az alapszabályokról, amelyeket be kell tartani – elrakni a játékokat, elrakni a ruhákat ugyanarra a helyre, megtakarítani a cipőket. A rendszeres rutin segít akkor is, ha a gyerekünk spekulál a fogmosásnál – magyarázzuk meg neki, hogy fogmosás nélkül nincs estimese, tehát minél hamarabb túl vagyunk rajta, annál hamarabb találkozhatunk a kedvenc hőseinkkel.

A rendszeres rutin és a rend az alapja az egyszerű és hatékony nevelésnek.

3. Segíts, hogy meg tudjam csinálni

Vigyük át a felelősséget a gyerekre. Ne kergessük a kabáttal, ha nem akarja felvenni. Tegyük egy olyan helyre ahol eléri és utasítsuk, hogy próbálja meg saját maga felvenni. Ez a trükk nagyon jól beválik.

Ha a gyerek elkezd küzdeni a kabáttal, segítsünk neki abban a pillanatban, ha muszáj, hogy sikerélménye legyen és dicsérjük meg érte milyen ügyes.

­ – Julcsi segítsek megtalálni a kabát ujját?

A gyerek általában elfogadja a segítséget. Hasonlóan járhatunk el a cipőnél is. Az is sokat segít, ha a gyerek maga választhatja ki, hogy mit fog felvenni. Adjunk neki 2 alternatívát (az időjárásra tekintettel és hogy azt vegye fel, amit mi szeretnénk). Ez tényleg hatásos lesz.

Segíts, hogy meg tudjam csinálni
0 0 votes
Article Rating