Gyerekkiegészítők, melyeket jól meg kell gondolnunk, mielőtt megvásároljuk őket

Gyerekkiegészítők, melyeket jól meg kell gondolnunk, mielőtt megvásároljuk őket

Gondoltunk már arra, hogy a gyerek fejlődését befolyásolhatják a kiegészítők, melyekkel megkönnyítsük a mindennapi nevelést vagy a törődést? Egyensúlyozó kerékpárok, járókák, hintaszékek, ringatózó ülések… Mindez befolyásolja a gyermek pszichomotorikus fejlődését már kicsi kora óta. Hogyan? A nem megfelelő vagy gyakori használatnál inkább negatívan.

Hintaszékek

Sok anyuka agyon dicséri ezt a segédeszközt – használhatjuk már az újszülött babáknál is, melyek a hintaszékben elégedettek, egyedül is el tudnak benne aludni és gyakran órákon át is figyelgetik innen a külvilágot. Fontos odafigyelni a gyermek megfelelő ülőhelyzetére – a csöppség, mely még valójában magától nem is tudna ülni, nem tölthet el egy pár percnél többet naponta ebben a pozícióban. Három hónapos korig a gyermekkel való manipuláció csak horizontális helyzetben ajánlatos, hason szilárd egyenes alátéten, vagy háton szilárd de puha alátéten párna nélkül (a dőlt alátámasztásokat csakis szilárd és egyenes helyzetben alkalmazzuk, nem csak a fél test vagy a fej alá) evés után a refluxban szenvedő gyermekeknél.

A hintaszékek imitálhatják az ülést, a gyermeket a feneke alatt támasztják meg és nem fixálják a fejet a megfelelő helyzetben. A gyermeknek nincs kellő szabad mozgása és nincs is erre elég motivációja mindent csak úgy kézhez kap, gyakran még körhintán lógó lovacskák is repkednek a feje felett. A hosszantartó alkalmazásnál lelassulhat a gyermek pszichomotorikus fejlődése. Természetesen, mentőövként, ha szeretne lezuhanyozni, valamit gyorsan főzni, vagy gondoskodni az idősebb gyerekekről a hintaszék nem árt, ellenkező esetben, nagyon is segíthet.

Hintaszékek

Járókák

A járókák vagy egyéb segédeszközök a járáshoz vagy ugráláshoz nem tartoznak a hasznos dolgok közé, a gyermeknek ezektől hát vagy hasi izomláza gerincmenti túlterheltsége alakulhat ki, a nem megfelelő testtartásból adódóan. Lábujjhegyen tanulhat meg járni, mely később rehabilitációt vonhat maga után, esetenként az ízületek károsodásához is vezethet vagy a járni tanulás stagnálásához. Ha azt szeretné, hogy a csöppség minél hamarabb járni tudjon, akkor hagyja minél többet szabadon a földön négykézláb mászni és megtanulni a lovagi felállást – tehát ne kézen húzza fel, hanem hagyja hogy a térdére támaszkodva felegyenesedjen. Ha engedi, hogy így tornázzon, esetleg hozzáad még egy kis babaúszást, vagy egyéb fittneszt amik fejlesztik a pszichomotorikus készségeit, heteken belül észre fogja venni a különbséget. Egy fontos dolog mindehhez, hogy nem szabad siettetnünk a dolgot! A gyermek el fog kezdeni járni, ha majd készen lesz rá. Bármilyen anomáliát is észlel, egyből forduljon szakemberhez.

Futóbicikli „szélesebbek”

Ha a gyerek még nem jár, a futóbiciklinek nincs értelme, – sőt a széles futóbiciklik kisautó formában a gyermek végtagjait rendellenes mozgásra késztetik, gerincét pedig természetellenes tartásra, ami megint csak az ujjhegyeken való hibás járáshoz vezethet, estleg gerincfájdalomhoz nagyobb korban pedig ízületi problémához. Ha a kis járókelőnek futóbiciklit választ, ajánlatos mindenképpen egy nyomtávban közlekedő modellt előnyben részesíteni, ami nem kényszeríti a széles ülésre és nem kell a lábait messze helyeznie egymástól (például: bicikli pedál nélkül).

Futóbicikli "szélesebbek"
0 0 votes
Article Rating