Közönséges nyír

Gyógynövények a rétünkről és az erdőinkből

Közönséges nyír

A nyír egy összetéveszthetetlen fa. A nem mindennapi színezésének és a gyönyörűen kiemelkedő zöld leveleinek köszönhetően nem egy parkot vagy kertet díszít. Nagy vízmennyiséget tart magában, ezért nem alkalmas közvetlenül a ház mellett termeszteni.

Hol találjuk a nyírfát:

A nyírfa gazdagon nő egész Európában és Ázsiában. Nálunk megtalálhatjuk az alacsonyabban fekvő erdőkben, parkokban és a kertekben. Nagyon fontos, hogy a szedésre olyan fákat választjunk, melyek nem az út mellett vagy más szennyező környezetben vannak, mivel fiatalon kell leszedni és a ragadós leveleket, melyekre ragad a por, ezért nem jól moshatóak.

Mit szedünk:

A nyírfáról szedjük a friss fiatal leveleket, ideálisan a levelek növésekor, áprilistól egészen június közepéig. Szedjük csak a leveleket, nem a barkát, sem az ágakat. Nem szedjük a végső hajtásokat sem (az ágak végén) sok levelet egyetlen fáról, mivel ezzel bánthatnánk őt. A szedésre ezért választjunk nagyobb fát vagy nyírligetet, ahol minden fáról szedhetünk egy pár levelet. Szedéskor tegyük őket egy kosárba a lehető legalacsonyabb rétegben, hogy ne párásodjanak be. Egy rétegben szárítsuk szitán.

Összegyűjthetjük a gyógyító nyírvizet is – a nedv. Egy egészséges és erős fába fúrjunk egy lyukat kb. 1,5 méteres magasságban a talajtól (a törzsbe) ezzel egy kivezető nyílás alakul ki, például egy bambuszszívószálon keresztül. A vizet gyűjtsük össze egy előre elkészített tiszta edénybe. Nem kell vele semmit csinálni, azonnal iható.

Mire használják a nyírfát:

Minél fiatalabb levelek, annál nagyobb a nyírfa tisztítóképessége. Ezért a szedésre készüljünk fel már áprilisban, vagy legkésőbb májusban, hogy kihasználhassuk a legnagyobb erejét. A nyírfának erős vizelethajtó hatása van, kihajtja belőlünk a húgy vagy a veseköveket, meggyógyítja a húgyhólyaggyulladást és megszabadít a vizeleti nehézségektől. Alkalmas a külső használatra is, például hajöblítőkúra formájában – megszabadít minket a korpától, a túlzott zsírosodástól és csökkenti a hajhullást. Tökéletesen hat a penészes betegségekre, például lábfürdő formájában.

RECEPT nyírfateához

1 teáskanál szárított zsurló

1 teáskanál szárított csalán

1 teáskanál szárított nyírfa

500 ml víz

Hogyan készítsük el:

A tisztító nyírfatea a zsurló és a csalán felhasználásával tökéletes a tavaszi kúrához. A nyírfát és a csalánt frissen is használhatjuk, ideálisan azonnal a szedés után. Majd csak szárított állapotban. A szárított gyógynövényeket szórjuk a vízbe, forraljuk fel és tegyük fére. Kb. 15 percig hagyjuk pihenni. Igyuk egész nap. A kúrának 10 napig kell tartania, utána pedig 10 napos szünetet kell tartanunk. Ha nem fogjuk érezni a tisztító hatásokat, a kúrát még egyszer megismételhetjük. Mivel ez a kúra vízhajtó, le is fogyhatunk egy kicsit.

Mire használják a nyírfát
0 0 votes
Article Rating