Gyógynövények a rétünkről és az erdőinkből

Gyógynövények a rétünkről és az erdőinkből (SOROZAT)

Martilapu

A martilapu egy többoldalú gyógynövény, melyet a tavaszi időszakban szedhetünk. Ráadásul a természet nagyon gazdagon kínálja számunkra – sok van belőle, gyönyörű méz illata van, így biztosan észrevesszük és a nem mindennapi kinézetének köszönhetően biztosan nem fogjuk semmivel összetéveszteni.

Hol találhatunk martilaput:

A martilapu nehezebb nedves talajban nő, ezért megtalálhatjuk az erdőben, pusztákon, de a legelőkön vagy a bányák környékén. Nem követeli a túl nagy nedvességet sem a sok ásványianyagot.

Melyik részét szedjük:

Virágokat és a leveleket. A virágokat márciustól áprilisig szedjük – sárga virágjuk van és hasonlítanak a gyermekláncfűre. Nincs üreges száruk, inkább pikkelyes. A virágokat nyírjuk vagy fésüljük fésűvel, mivel csak azokra van szükségünk és nem a szárára. Nehezebben száradnak – hosszú ideig megőrzik a nedvességüket, ezért rendszeresen fel kell őket rázni és csak egy rétegben szárítani az árnyékban és nem a közvetlen napfényen. Műszárításkor a hőmérséklet nem lépheti túl a 40 fokot, hogy a növény ne károsodjon. A leveleket kb. június végétől szedhetjük száraz időszakban. Hasonlóan kell őket szárítani, mint a virágokat, de nyugodtan kisebb hőmérsékleten is száríthatjuk őket.

Mire használják a martilaput:

A martilapu abban az időszakban jelenik meg, amikor a legnagyobb szükségünk van rá – gyógyítja a tavaszi légúti megbetegedéseket, alkalmas a hörgőhurutra és az asztmára. Ne használjuk frissen azonnal a leszedés után, alkalmasabb a szárított formája, mely kevesebb alkaloidokat tartalmaz. A martilapu alkalmas a száraz köhögésnél is, melynek a hatásait csökkenteni tudja.

A leveleit friss formában is felhasználhatjuk, mint borogatást az ízületi fájdalmakra vagy az érgyulladásra. A főzet a leveleiből gyógyítsa az ekcémát és alkalmas pikkelysömör esetében vagy a száraz bőrre

RECEPT a martilaputeára

2 EK szárított martilapu

250 ml víz

Elkészítés:

Ahogyan azt a legtöbb gyógynövényteánál ajánlják, tegyük a martilaput hideg vízbe, majd forraljuk fel és tegyük fére. Hagyjuk ázni maximálisan 10 percig, hogy elimináljuk a káros anyagok kibocsájtását (alkaloidok) a növényből. Alaposan szűrjük le és csak utána igyuk meg. Még melegen kell meginni, hidegen már nincs akkora ereje.

FIGYELMEZTETÉS: Mivel a martilapu alkaloidokat tartalmaz, nem szabad hosszútávon fogyasztani, nem ihatják a gyerekek, terhes vagy szoptató nők. Régen a köhögés elleni gyógyszerek tartalmazták, manapság már maximálisan 10 – 15 % ember használja csak. A házi gyógyítás során alkalmasabb, ha más gyógynövényekkel is kombináljuk.

0 0 votes
Article Rating