Gyógynövények a rétünkről és az erdőinkből

Gyógynövények a rétünkről és az erdőinkből

Tavaszi kankalin

Egyre több időt töltünk a természetben? Használjuk ki ezt az időt az értékes kincsek szedésére, melyekből temérdek található. Készítettünk egy sorozatot a gyógynövényekről, melyek a közeli réteken vagy erdőkben találhatók. Menjünk el a gyerekekkel sétálni és kössük össze a kellemeset a hasznossal. Elsőként bemutatjuk a tavaszi kankalint.

A gyönyörű sárga virág kitűnik a réten. Azon kívül nem tudjuk összetéveszteni más virággal – a kankalin 5 – 30 centiméter magas és gyönyörű csöves virágokkal büszkélkedik. A levelek a gyermekláncfű leveleire hasonlítanak.

Hol található a kankalin:

A kankalin szereti a leveles erdőket és az enyhén nedves talajú réteket. Megtalálhatjuk őket az út szélén is. Igazán gyakoriak a mi környékünkön.

Mit szedünk:

A kankalin virágaiból készíthetünk gyógyteát. Szedhetjük az egész virágot a rövid zöld szárával vagy szedhetjük csak a virágokat. A kankalin gyorsan szárad, ezért elég, ha egy rétegben szétterítsük a papíron vagy a rácson és száradni hagyjuk egy szél ellen védett erkélyen vagy az ablakpárkányon úgy, hogy ne érje közvetlen napfény és kb. 2 nap múlva elrakhatjuk egy jól zárható edénybe vagy textilzacskóba.

Használhatjuk a földalatti részét és a gyökereket is.

Mire használják a kankalint:

A természetben minden úgy van elrendezve, hogy segítséget kapjunk azzal, amire épp szükségünk van. A kankalin tavasszal virágzik, abban az időszakban, amikor gyakori a megfázás, köhögés és a húgyúti gyulladás. Ha légcsőgyulladásban szenvedünk, szükségünk lesz a kiköhögésre és a hurut fellazítására, főzzünk magunknak gyógyteát a kankalin virágaiból.

Segít a húgykövek széttörésében, tompítja a vesegyulladást és a húgyhólyaggyulladást. Külső használat esetén (mint főzet) tisztítja a bőrt és javítja a haj csillogását.

RECEPT a kankalinteához

Szükségünk lesz: 1 kanál kankalinvirágra

300 ml vízre

Elkészítés: A virágokat szórjuk egy bögrébe vagy tegyük egy szitába. Öntsük le forralt vízzel és hagyjuk ázni kb. 15 percig. Majd szűrjük le és lassan igyuk meg. Soha ne igyuk meg egyszerre, de próbáljuk meginni, amig még meleg. Igyunk maximálisan egy csészét naponta. Ne igyuk hosszabb ideig, mint 7 napig.

Figyelmeztetés: Ne fogyasszák a terhes vagy szoptató nők, sem a kisgyerekek. Nagyobb mennyiség hasmenést okozhat.

Mikor szedjük a kankalint:

gyökér: március és május

virág: április és május

0 0 votes
Article Rating