Hogyan használjuk ki a vermikomposztálót és mit tegyünk, ha penészes lesz?

Hogyan használjuk ki a vermikomposztálót és mit tegyünk, ha penészes lesz?

Vermikomposztálónk van otthon? Biztosan nem kell bemutatni az előnyeit, melyekkel ez a konyhai hulladékfelhasználó jár. Tudjuk, hogyan kell kezelni a kész trágyát, melyet a giliszták gyártanak nekünk?

Többféle vermikomposztáló létezik a gilisztákkal. Ha egyemeletes vermikomposztálóban tartjuk őket, gondoskodjunk arról, hogy rendszeresen át legyen keverve legalább az első két hónapban. Majd etessünk csak az egyik felében – a giliszták majd odamennek. A másik feléről pedig biztonságosan kiszedhetjük a trágyát anélkül, hogy bántanánk, vagy véletlenül kivennénk őket. Ha többemeletes vermikomposztálót használunk, ez a folyamat jóval egyszerűbb lesz.

A vermikomposztálóban csak tompa, ideálisan fa vagy műanyag eszközöket használjunk. Ideális, ha puszta kézzel tudunk benne dolgozni (vagy kesztyűben), így a giliszták lehetséges sérülését teljesen kizárjuk.

Hogyan használjuk ki a vermikomposztálót egy háztartásban?

A vermikomposzt egy kész trágya, nem kell hígítani, mert nem túl erős, sem gyenge. Ezért tegyük a szubsztrátum tetejére vagy keverjük bele a növény átültetésénél 1 : 3 arányban (trágya : szubsztrátum).

Vermijuice-t, a komposztlevet vagy komposztteát, tehát a folyadékot, mely kifolyik az alátétbe ne öntsük ki. Elég, ha összekeverjük egy kis vízzel 1 : 1 arányban és természetes trágyaként használjuk a virágzó virágokra, szobanövényekre vagy a zöldségekre.

Hogyan használjuk ki a vermikomposztálót egy háztartásban?

Mit tegyünk, ha a vermikomposztáló…

… penészesedik

Minden hulladékdarabot alaposan betemetünk a vermikomposztáló aljába. Penészesedni csak akkor kezdhet, amikor beleteszünk egy nagy biológiai hulladékot, vagy levegőt kap.

… büdös

A kellemlen szag kapcsolatban áll a nagy hulladékmennyiséggel, mely rohadni kezd, mert a giliszták nem bírják feldolgozni. Ebben az esetben egy darabig ne tegyünk semmit a vermikomposztálóba, hagyjuk a gilisztákat, hogy dolgozzák fel a maradékot és szaporodjanak, utána a szag eltűnik.

… a giliszták nincsenek jól

Ha észrevettük, hogy a giliszták múlnak ki, lehetséges, hogy nem megfelelő hőmérsékletben tartjuk őket, vagy nem megfelelő hulladékot kapnak tőlünk. A probléma lehet a túl száraz vagy túl nedves tér is.

… megjelentek a legyek

A legyeknek és a muslicáknak nincs a vermikomposztálóban helyük. A hulladékot mindig alaposan ássuk az aljára, ha levegőn marad, megjelenhetnek a muslicák. Ezért alaposan keverjük át az alját és az ételmaradékot pedig alaposan ássuk be alá és az edényt tegyük egy levegősebb helyre, legalább ideiglenesen.

0 0 votes
Article Rating