Hogyan kössük le gyerekeink figyelmét kütyük nélkül?

Hogyan kössük le gyerekeink figyelmét kütyük nélkül?

A gyerekek körében már nagyon fiatal kortól gyakori jelenség, hogy szinte „kütyüfüggővé” válnak. A legtöbb gyerek még mielőtt kimondja első szavát, már tudja, hogyan kell bekapcsolni a telefont vagy a tabletet, és elindítani rajta kedvenc játékát. A gyerekek manapság már csak nagyon ritkán fognak mesekönyvet vagy játékbabát a kezükbe. Ezen nincs mit szépíteni – egy kütyüfüggő generációt nevelünk, mert a legtöbb szülő (gyakran akarata ellenére) túl elfoglalt ahhoz, hogy sok időt töltsön gyerekeivel. Rengeteg a tennivaló, könnyen türelmetlenné válunk és egyszerű megoldásnak tűnik lekötni a gyerek figyelmét egy színes, zenélő, mozgó képernyővel.

A gyerekek, ha tennivalót keresnek, szinte már ösztönösen a távirányító vagy a számítógép után nyúlnak. Mivel a szülők folyamatosan nyomásnak vannak kitéve és általában az egész napjuk zsúfolt, nehéz állandó figyelmet fordítaniuk a gyerekekre. A kisgyermekes szülőknek néha kicsúszik a kezük közül a gyeplő, így a picik nagyon hamar digitális függővé válnak. Ez azonban akárhogyan is nézzük, kifejezetten káros a fizikai és mentális egészségre.

Tudjuk, nem egyszerű olyan elfoglaltságot találni, ami hosszú időre lefoglalja a gyerekeket úgy, hogy közben a szülő a saját dolgára is tudjon koncentrálni. Az alábbiakban azonban megpróbálunk pár tipped adni, hogyan tudsz hasznos és egyben egészséges szórakozási lehetőségeket biztosítani gyerekeidnek.

1. Segédkezés a konyhában

Ha azt akarjuk, hogy a gyerekek hasznosan töltsék idejüket, de egyben több időt is szeretnék velük tölteni, érdemes befogni őket a házimunkába. A konyhában persze oda kell figyelni, hogy éles eszközökhöz és forró, veszélyes dolgokhoz ne nyúljanak, de például sütemény készítésnél, díszítésnél mindig jól jön pár segítő kész.

2. Kézműveskedés

Érdemes körülnézni a papírüzletekben, kézműves boltokban és beszerezni pár szórakoztató kifestőt, tervezőt, pár festéket, ceruzát. Kérd meg gyermekedet, készítsen neked valamit – így sokkal nagyobb motivációval és örömmel fog nekilátni a kézműveskédének és te biztos lehetsz benne, hogy miközben vasalsz, főzöl vagy esetleg otthonról dolgozol, legalább pár órára lefoglalod őt. Kérd meg, hogy készítsen papírrepülőket, esetleg papírbabákat, és vágjon ki újságból vagy magazinokból ruhákat nekik. Építsetek kartondobozból gyerek méretű babaházat, amelyet aztán kedve szerint díszíthet. Hagyd, hogy szárnyaljon a fantáziája.

3. Kertészkedés

A kertészkedés egy olyan elfoglaltság, ahol még véletlenül sem érintkezik az ember gyereke digitális kütyükkel. Nem szól a háttérben a TV, a videojáték, nincs nálunk a telefon, a tablet. Vidd ki a gyerekeket a természetbe és együtt végezzétek el a kinti munkákat. Ösztönözd őket arra, hogy hétvégénkét menjenek ki veled a levegőre, próbálják ki a gereblyézést, a virág ültetést, öntözést. Amellett, hogy a számítógép helyett a kertben töltik szabadidejüket, még a segítségedre is lehetnek.

4. Színházasdi

Kérd meg a gyerekeket, hogy gyakoroljanak be egy színdarabot, amit aztán este előadhatnak az egész családnak. Annyira leakarnak majd nyűgözni, hogy képesek lesznek akár órákon át gyakorolni. Készíthetnek kellékeket kartonból vagy papírból, választhatnak jelmezeket, kiegészítőket. Ezzel aztán biztosan lefoglalják magukat egy időre.

5. Szerezz be vicces társasjátékokat

Szerezz be pár vicces kártyajátékot vagy társasjátékot, amikkel jól szórakoznak majd a legkisebbek is. Ha már kicsit idősebbek, ajándékozd meg őket egy Gazdálkodj okosan! társasjátékkal. Ez a játék akár órákig is eltarthat, szórakoztató, de közben fejleszti a stratégiai képességeiket. A legszórakoztatóbb kártyajátékok közé tartozik például az UNO, de készíthetnek akár saját társasjátékot is.

Az imént csupán egy kis ízelítőt adtunk a rengeteg tevékenység közül, amik segíthetnek lekötni gyermekeid figyelmét, míg te a saját dolgodat végzed. Ha egy kicsit kreatív vagy és nyitott, hidd el, könnyen rá tudod majd őket venni, hogy a kütyük helyett egészségesebb elfoglaltságot találjanak.

Szerezz be vicces társasjátékokat
0 0 votes
Article Rating