Hogyan napozzunk

Hogyan napozzunk

Ezt nem szabad alábecsülni

A napozás a nyár része – ki nem vágyik arra, hogy gyönyörű bronzszínű bőre legyen? Ha ehhez a tevékenységez nem fogunk felelősen hozzáállni, ráfizethetünk: az ember bőrének emlékezete van és minél gyakrabban meg van égetve, annál nagyobb a bőrrák veszélye. Ezért is tudnunk kell, hogyan kell megfelelően napozni és megfelelő törődést adni a bőrnek. Hogyan?

Naptej védőfaktorral

A naptej a napozáskor egy természetes és nélkülözhetetlen dolog. Hogyan választjunk megfelelő naptejet? Meg kell hogy védjen minket az UVB és UVA sugárzástól, egy nagy előnye a tegerparti kiránduláskor az, hogy vízálló. Az egyik faktor a SPF, tehát a védőfaktor – hogyan választjunk megfelelőt? Ez az adat azt árulja el, hányszorosan hosszabb ideig tud minket a készítmény megvédeni a bepirosodás ellen.

Ha van tapasztalatunk azzal, hogy a bőrünk már 20 perc után a napon elkezd bepirosodni és van naptejünk, melynek 50 az értéke, ennek a készítménynek köszönhetően a bőrünk 1000 perc után fog bepirosodni (20 x 50 = 1000). Választjunk védőfaktort a bőrtípusunk szerint, ha világosabb, alkalmasabbak a nagyobb faktorú készítmények (30 – 50 SPF), a sötétebb bőrre elegendő a SPF 25 – 30 védőfaktorú naptej.

Naptej védőfaktorral

Mennyi naptejet használjunk?

Erre természetesen nem létezik egy univerzális válasz – mindenkinek más a magassága, más a bőrtípusa vagy a súlya, alapból azt mondhatjuk, hogy az optimális naptejmennyiség egy használata kb. 30 ml. Azzal, hogy nagyobb mennyiséget kell az arcunkra szánni, melyre ajánlatos rátenni az egész mennyiség egy hatodát, tehát kb. 5 ml-t. Rávinni egy új naptej réteget kb. minden két, három órában ajánlatos – ha gyakran fürdünk, akkor gyakrabban kell a naptejet is használni. Ellenkezőleg, el kell kerülnünk az előző évről megmaradt naptejet: a jobb védőtulajdonságok miatt inkább minden éven vegyünk egy új készítményt.

Naptejet kenjük ezekre a helyekre is

Megkenéskor gyakran olyan helyekről felejtkezünk meg, melyeknek a leégése igazán fájdalmas lehet. Erről az a tény is tehet, hogy ezeket a részeket nem látjuk, így nem figyelhetjük meg a bepirosodott bőrt. Hol vannak ezek a testrészek? Például fülek, térdhajlat, orrhegy, lábujjak, az achilesz része, de a szemhéjak is. Pont ezekre kellene nagyobb figyelmet fordítanunk – ha nem napozunk napszemüvegben, az UVB sugárzás, mely a vékony bőrrétegen hat át akár szürkehályoghoz is vezethet.

Napozzunk, amikor be van borulva

A gyakori hiba a napozásnál az, hogy ha az árnyékban, napernyő alatt vagyunk, vagy be van borulva, akkor nem napozunk. Így nem szükséges, hogy kenegessük magunkat. Ez hiba! Az UVB sugárzás áthat a felhőkön és további anyagokon keresztül, a már említett anyagokon kívül az üvegen is. Ne becsüljük alá ezeket a körülményeket. Kenjük be magunkat alkalmas naptejjel még akkor is, ha nincs egyenes kapcsolatunk a napsugarakkal. Vagy legalább azt gondoljuk, mert a napsugarak megtalálnak minket.

Napozzunk, amikor be van borulva

A nap előtt nemcsak a naptejjel védhetjük magunkat

Ha érzékeny bőrünk van, vagy otthon felejtettük a naptejünket a további védelmet az UVA és UVB sugárzás ellen máshol is kereshetjük. Elegendő, ha sültös sapkát használunk, kalapot, pólót, könnyű légáteresztő hosszú nadrágot és a bőrünk elegendően meg lesz védve a napsugarak ellen. Ez a lépés ajánlatos akkor is, amikor a bőr bepirosodik a bekenés után.

Mikor kerüljük el a napsugarakat

Nem minden idő alkalmas a napozásra. Mikor maradjunk inkább otthon, vagy menjünk egy étterembe ebédre vagy egy limonádéra? Kerüljük el a legerősebb napot, ezzel a nyári napokon találkozhatunk 11:30-tól 14:00-ig. Próbáljuk betervezni a tevékenységeinket ebben az időszakban, melyeket a tető biztonsága alatt vagy legalább árnyékban töltjük. Ha erre vigyázunk, nagyon könnyen elkerülhetjük a megégett bőrt.

Mikor kerüljük el a napsugarakat
0 0 votes
Article Rating