Hogyan termesszük zöldségeket a lakásban

Hogyan termesszük zöldségeket a lakásban

Manapság egyre többen választják a kisebb, meghitt lakásokat a kertes házakkal szemben. Olcsóbbak, nem bonyolult a fenntartásuk, pároknak, nyugdíjasoknak, valamint kisebb családoknak is tökéletesen megfelel. A nagyobb városokban amúgy is sokkal egyszerűbb lakást vásárolni vagy bérelni, mint kertes házat.

Az egyetlen probléma azonban az, hogy nem mindenki szereti az üzletekben kapható, gyakran génmanipulált, permetezett, tartósítószerekkel bekent zöldségeket és gyümölcsöket, hanem szívesebben termeszt saját növényeket. Ez azonban egy lakásban nem lehetséges. Vagy mégis?

Az alábbi cikkből megtudhatjátok, melyek azok a zöldségek, amelyek a lakásban is kényelmesen termeszthettek, és mi kell ahhoz, hogy minél ízletesebbek, szebbek és egészségesebbek legyenek.

Egy lakás rengeteg izgalmas lehetőséget nyújt arra, hogyan termesszük különféle fűszernövényeket, zöldségeket, virágokat az otthonunkban, hogyan csempésszünk be egy kis természetet a nagyvárosok zsúfolt lakásaiba, hogyan használjuk ki a beltér nyújtotta adottságokat. A virágcserepek beltérben való elhelyezésére megfelelő teret nyúlt a konyhapult, az erkély vagy az ablakpárkányok, de akár a falakra is helyezhetünk cserepeket. Ha kicsit több a szabad hely a lakásban, pompás növénytartó állványokkal, polcokkal tudjuk kitölteni a teret. Az önmagunk által termesztett növények nem csak otthonosabbá teszik a lakást, hanem jobban is fognak ízleni.

Az egyik leginkább elterjedt és népszerű otthon termesztett zöldség a koktélparadicsom. Lédús, sokoldalú, nagyjából maximum golflabda méretűre nő, s ami a legjobb, akár 60 nap multán leszüretelhetjük. A paradicsom növényeket a méretéhez igazodó cserépbe ültessük. A palántákat vagy magokat (a választás csak rajtunk áll) helyezzük egy ízléses, elegáns cserépbe vagy konténerbe. Töltsük meg a cserepet megfelelő talajkeverékkel, a palántát pedig nagyjából 40 százalékkal ültessük mélyebbre, mint ahogy kerti talajban tennénk. Ültetéskor keverjünk egy kis műtrágyát is a talajhoz, majd 1-2 hetente adagoljunk egy keveset a növényhez.

A következő zöldség, amelynek bármely fajtája termeszthető lakásban is, a paprika. Elég egy 40 centiméter mély konténer, a folyamat pedig hasonló, mint a paradicsomnál. A műtrágyát a talajkeverékhez adagoljuk, a palántát vagy magokat pedig gondosan elültetjük – ebben az esetben ugyan olyan mélyre, mintha kertben csinálnánk. Ha a növények már nagyok, nyugodtan kikötözhetjük őket egy karóhoz. A paprika növényhez is érdemes 1-2 hetente műtrágyát adni. Érdemes megfontolni az elképesztően sok jótékony hatással bíró csípőspaprika termesztését is, ugyanis ez a növény csodákat tesz a szervezetünkkel.

A következő népszerű „szobazöldség” a spenót, ami apró mérete miatt kényelmesen termeszthető a lakásban. Elég hozzá egy 15 cm mély virágtartó konténer, ahol a növény zavartalanul növekedhet. Ültetés előtt itt is ajánlott műtrágyát keverni a talajhoz, majd naponta öntözni vízzel. A növényt minden nap rakjuk be árnyékos helyre, hogy megfelelően felszívja a vizet. A növényhez akkor kezdjünk műtrágyát adagolni, ha már megjelennek az első spenót levelek.

Egyéb zöldségek is kényelmesen termeszthetők otthon hasonló módszerekkel, mint például a bébi karfiol és a brokkoli. Megfelelő öntözés, műtrágyázás és egy kis napfény segítségével néhány hét alatt csodálatos növényekben gyönyörködhetünk a lakásunkban.

0 0 votes
Article Rating